31 жовтня о 14:00 у Скарбниці Національного музею історії України відкриється виставка про культуру Криму «MIRAS. Спадщина».
Що ми знаємо про культуру кримських татар – корінного народу України? Що означають символи традиційного орнаменту орьнек? Як кримські татари вбиралися та проводили дозвілля 200 років тому? Які з давніх традицій збережені донині? Які сенси об’єднують кримських татар та українців?
Кримські татари – корінний народ України, чиє походження та історична доля нерозривно пов’язані із Кримом і Північним Причорномор’ям. Традиційна культура цієї спільноти століттями поєднувала в собі окремі риси різних цивілізацій: середземноморської, близькосхідної, центральноазійської. Але на своєму шляху вона не стала уламком чи периферією жодної з них, вибудувала власну ідентичність та самобутність в унікальному етнічному мереживі Криму.
Виставка «MIRAS. Спадщина» є спільним проєктом із ГО «Алєм», яка опікується захистом і популяризацією кримськотатарської нематеріальної культурної спадщини.
Мета виставки – показати культуру кримських татар як живе явище з безперервними традиціями, які досі впливають на цінності суспільства, є частиною повсякдення, політичної культури та взаємин із навколишнім світом і людьми.
На виставці «MIRAS. Спадщина» вперше комплексно представлено найбільшу на материковій частині України колекцію предметів кримськотатарського ювелірного мистецтва й побуту XIХ – початку XX століть. Зокрема, тут можна побачити срібні жіночі пояси та топеліки (навершя жіночих головних уборів), які вражають витонченістю роботи в техніці кримськотатарської філіграні (ХІХ – початок ХХ століття, колекція Скарбниці). Також демонструються срібні футляри для Корану та чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційний одяг кримських татар, зразки вишивки золотом.
Партнерами проєкту є:
• Національний музей українського народного декоративного мистецтва;
• Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського;
• дизайнерка українського етнічного одягу Олена Дідик.
У експозиції представлені предмети із приватних колекцій Есми Аджієвої, Віталія Проволовського та Ельміри Сеіт-Аметової.
Куратори виставки – старший науковий співробітник Національного музею історії України Олексій Савченко та голова ГО «Алєм» Есма Аджієва.
Виставка «Miras. Спадщина» втілюється в межах проєкту ГО «Алєм» «Сенси, що об’єднують», який реалізується за підтримки Швейцарії, що надається через SDC/ШАРС (Швейцарська агенція розвитку та співробітництва, Федеральний департамент закордонних справ Швейцарії).
Відкриття для медіа: 31 жовтня о 14:00.
Для загального огляду виставка працює з 1 листопада.
Скарбниця Національного музею історії України працює з вівторка по неділю з 10:00 до 17:00.
ФОРМА ДЛЯ АКРЕДИТАЦІЇ МЕДІА: https://docs.google.com/…/1g4j…
Телефон для інформації медіа: 0938351696, 0987633937.
Адреса музею: вул. Лаврська, 9, корпус 12 (територія Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»).
Виставка триватиме до 30 червня 2023 року.