Благословенна Україна: нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО

30 липня о 12 годині в Національному музеї народної архітектури та побуту України з нагоди  Деня Української Державності відбудеться мистецький проєкт “Благословенна Україна: нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО”.

Музей просто неба є осередком збереження української минувщини, духовного і матеріального буття цілого народу, а витоки і перспективи державності та незалежності народу найперше представлені в його культурі. Тому є актуально відзначити День Української Державності мистецьким проєктом «Благословенна Україна: нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО», представивши загалу саме тих 5 елементів нематеріальної культури, які формують етнокультурну платформу України в світі: петриківський розпис, козацькі пісні Дніпропетровщини, традиції косівської кераміки, кримськотатарський національний орнамент «орнек», культуру приготування українського борщу.

О 12:00 у церкві із с. Кисоричі на експозиції «Полісся» відбудеться відкриття виставки, де будуть представлені унікальні експонати з фондової колекції НМНАПУ, що в етнорегіональному зрізі представлять різні види української традиційної культури – кераміку, рушники та декоративний розпис.   

  • Петриківський розпис на виставці представлять авторські роботи Явдохи Клюпи, Федора Панка, Зінаїди Штаній, Ігоря Ніколаєвського та інших видатних майстрів «петриківки».

  • Козацькі пісні Дніпропетровщини продемонструють Фольклорний гурт «Медуниця» із Житомирської обласної філармонії та Народний фольклорний ансамбль «Громиця» Культурно-мистецького центру Дарницького району м. Києва.

  • Традиції косівської кераміки будуть відображені в унікальних виробах: Зарицької Є. П., Угринюк І. Ф., Трушика М. В., Рйопки І. В., Троць І. В. та Троць Х. Р., Заячук С. П., Вербівської Н. В.. Це – дзбанки, тарелі, декоративні скульптурки, вазонки та фігурні свічники.

Один із найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу кримськотатарський національний орнамент «орнек» і досі використовується як елемент декору в одязі, ювелірних прикрасах, на керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, хатньому приладді, в оздобленні меблів та килимових покриттях. Виставку доповнять роботи гончарів Рустема Скибіна та А.Сеїда-Амстова.

Родзинкою заходу стане відтворення культури приготування українського борщу від спеціально запрошених гостей – зірок українського театру та кіно в рамках благодійного акторського аукціону «ACT LOTS»: Анастасія Цимбалару, Григорій Бакланов, Тарас Цимбалюк, Ольга Сумська, Наталія Васько, Лілія Цвєлікова, Рима Зюбіна, Влад Нікітюк, Михайло Кукуюк, Даша Легейда, Дмитро Сова та інші.

Нематеріальна культурна спадщина передається від покоління до покоління,  відтворюється і формує почуття самобутності й визначеності, сприяючи любові та повазі до культурного різноманіття й творчості власної нації.