До 125-річчя Національного художнього музею України відбудеться низка дискусій щодо переосмислення національної спадщини

18 жовтня о 16:00 стартує Публічна програма до 125-річчя Національного художнього музею України.

У цей день під час вступної розмови учасники обговорять низку важливих питань, а саме: 

  • Як змінилося поняття «національний» щодо мистецтва і щодо розуміння ролі й місця музею? 
  • В який спосіб вибудовувати експозиційний наратив, інклюзивний щодо представлення національностей та децентралізований у відповідності до дійсної ситуації? 
  • Якої ревізії потребує канон? 
  • Якою має бути деколонізаційна оптика щодо репрезентації історії мистецтва в музеї? 

У дискусії візьмуть участь: кандидатка історичних наук, директорка Центру урбаністичних студій Світлана Шліпченко; кандидатка філософських наук Олена Скоморощенко; арт-критикиня, культурна менеджерка, докторка філософії, доцентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка Євгенія Буцикіна; завідувач відділу історії незалежної України Національного музею історії України Антон Богдалов. Модераторка — заступниця генерального директора NAMU Оксана Баршинова

Реєстрація за посиланням: https://forms.gle/JtzkLhz1Q2QDx3jw8

Вартість: безкоштовно за умови попередньої реєстрації.

Загалом Публічна програма до 125-річчя музею складається з дискусій, що стануть платформою для обговорення важливих тем переосмислення спадщини. Наразі Україна позбавляється імперського диктату в реаліях життя, але ще залишаються певні поняття і терміни, успадковані від науки часів імперії. Дискусії об’єднають не тільки музейних науковців, а й дослідників культури, мистецтва, історії, літератури, широкого кола зацікавлених учасників. 

Наступні дискусії відбудуться:

25 жовтня. Теми до обговорення — Київська Русь, Україна-Русь, Литовська Русь? Проблема термінології.

1 листопада. Теми до обговорення — Середньовічний період: Питання хронології та періодизації. Коли завершується доба «Київської Русі»? Коли закінчується Середньовіччя в українських землях?

8 листопада. Теми до обговорення — За лаштунками формування національної української ідеї: зворотні процеси. Якою була культурна експансія імперії в Україні в другій половині ХІХ століття? Якими були інструменти імперського впливу? Як це позначилось на культурі в Україні?

15 листопада. Теми до обговорення — 1920-ті: «Коренізація»/ «українізація»: «національне відродження» чи національна трагедія?

22 листопада. Теми до обговорення — Як говорити про кримськотатарську спадщину в контексті України? Яку термінологію та періодизацію ми застосовуємо?

29 листопада. Теми до обговорення — Мистецтво другої половини ХХ століття: інерція термінології радянського мистецтвознавства. Чи було «повернення модернізму» у 1960-х? Що робити з термінами «суворий стиль», «дозволене мистецтво», «фольклоризм» тощо?

6 грудня. Теми до обговорення — Підсумкова розмова. Як перегляд канону в музеї впливає на суспільство/місто/країну? Якою є роль вироблених музеєм критеріїв і методологій в ширшому контексті — публічному та академічному?

Програма відбудеться за участі Центру урбаністичних студій та Київського національного університету імені Т.Шевченка.