Музей війни презентує видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина»

Події

6 грудня о 14:00 Музей війни презентує видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина», присвячене українським Захисникам – учасникам Курської оборонної операції. Захід відбудеться в просторі виставки «…за межею свого рідного краю» в Головному корпусі Музею.

Видання є каталогом виставки «…за межею свого рідного краю», відкритої цьогоріч 6 вересня, рівно через місяць після початку операції Сил оборони України на Курщині, що задокументувала події війни на цьому особливому відтинку фронту.

Виставка висвітлює реалії повернення війни на територію держави-агресора. Мовою музейних артефактів та унікальних архівних документів вона змальовує історичний портрет слобожанського краю, північно-східна частина якого перебуває у складі Росії.

Каталог, як і виставка, має три розділи:

  • перший охоплює XVII–XІX ст. Зокрема, знайомить з історією української колонізації теренів Курщини, Білгородщини та Вороніжчини від другої половини XVII ст., коли українські слободи виникали на безлюдних полях і татарських стежках, а рушійною силою цього процесу було козацтво;
  • у другому висвітлено формування кордонів між двома радянськими республіками — УСРР та РСФРР. Із 72 унікальних документів, що ввійшли до каталога, помітну більшість представлено в публічному просторі вперше. Вони свідчать про волевиявлення місцевих громад, яке було проігноровано;
  • окрема частина проєкту має назву «Рубіж». Це вибірка 26 світлин музейного фотографа Романа Пупенка, доповнена предметами, зібраними в експедиції, що тривала від 15 до 18 серпня 2024 р. на підконтрольних Силам оборони України територіях Курщини. Музейною перлиною цього розділу є прострелений дорожній знак, який символізує історичне роздоріжжя України та рф.

Більшість джерел, представлених у каталозі, опубліковано вперше. Вони становитимуть інтерес як для широкого загалу, так і для вузького кола фахівців.

Партнери проєкту: Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний історичний архів України у м. Києві, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова.

Вхід на презентацію видання вільний.