14 серпня у Національному заповіднику «Софія Київська» відбудеться відкриття виставки «Українське сонце Криму не погасне, ні…». Експозиція висвітлює період від 26 квітня 1954 р., коли сесія Верховної Ради СРСР затвердила зміни в конституціях РРФСР і УРСР щодо складу їхніх територій і Кримська область увійшла до складу УРСР. Назву виставці дав рядок вірша українського поета Юрія Кириченка «Кримська фреска».
Анексія Кримського півострова росією триває вже більше 10 років і під загрозою знаходяться не лише споруди, а й історична пам’ять. Мета виставкового проєкту – нагадати про українські пам’ятні місця та пам’ятники та українське життя Криму, які підступно зруйнувала анексія рф, а також про необхідність відстоювати гідність та територіальну цілісність.
Значна частина експозиції присвячена результатам масштабної за обсягом Програми обстеження стану пам’яток історії та архітектури Кримського півострова, в якій приймав участь Національний заповідник «Софія Київська». Вони заклали основи теорії та практики збереження, дослідження та реставрації кримських пам’яток.
Окремі розділи виставки висвітлюють створення та функціонування низки кримських музеїв-заповідників, будівництво найдовшої в Європі гірської тролейбусної лінії Сімферополь-Алушта-Ялта та Північно-Кримського каналу. Ознайомитись можна і з археологічними розкопками вздовж траси каналу та дослідження курганів, які здійснювала Північно-Кримська експедиція Інституту археології УРСР.
Виставка звертається і до теми «самоповернення» кримських татар на батьківщину та внесок у це радянського генерала з українським корінням, правозахисника і дисидента Петра Григоренка. Йдеться також і про візитівку української Ялти – Музей Лесі Українки та Народну капелу бандуристок імені Степана Руданського, Кримський академічний український музичний театр у Сімферополі та творчість Героя України, відомої на весь світ вишивальниці Віри Роїк.
До створення виставки матеріалами та експонатами зі своїх фондів долучились Національний заповідник «Софія Київська», Національний музей історії України, Національний музей народної архітектури та побуту України, Музей Шереметьєвих, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького, Археологічний музей КНУ імені Тараса Шевченка, Вінницький музей моделей транспорту, ДП Український Державний науково-дослідний інститут проєктування міст «ДІПРОМІСТО» ім. Ю.М. Білоконя, Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів України, архітектори, митці.
Виставка буде відкрита з 15 серпня до кінця жовтня. Графічне оформлення авторства Лізи Маркіної – історикині, художниці.
Відкриття виставки – 14 серпня 2024 року о 15.00, Національний заповідник «Софія Київська», виставкові зали «Хлібні».