Міністерство культури та стратегічних комунікацій України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, відновлення та збереження національної пам’яті.
Порядок вивезення або тимчасового вивезення з України творів мистецтва, літератури, музичних інструментів та інших предметів, що мають або можуть мати культурну цінність.
Крок І
Необхідно звернутись до експертних установ для проведення державної експертизи культурних цінностей *.
Експертні установи, визначені переліком, затвердженим наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 25 липня 2023 р. № 400 (із змінами). З переліком експертних установ і їх контактною інформацією можна ознайомитися тут або зателефонувати до відділу переміщення культурних цінностей за телефоном (044) 272 48 08 і ми підкажемо.
Експертиза є платною послугою.
До експертної установи подається:
- заява (з пред’явленням документа, що посвідчує особу);
- два примірники кольорових фотокарток об’єктів розміром 13х18 сантиметрів;
- предмети, заявлені до експертизи.
Граничний строк проведення експертизи складає 30 календарних днів.
За результатами експертизи видається експертний висновок та / або паспорт на смичковий музичний інструмент чи паспорт на смичок.
Порядок проведення державної експертизи культурних цінностей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2003 року № 1343
- Відповідно до статті 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» культурними цінностями є об’єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:
- оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва;
- предмети, пов’язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва;
- предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок;
- складові частини та фрагменти архітектурних, історичних, художніх пам’яток і пам’яток монументального мистецтва;
- старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції;
- манускрипти та інкунабули, стародруки, архівні документи, включаючи кіно-, фото- і фонодокументи, окремо чи в колекції;
- унікальні та рідкісні музичні інструменти;
- різноманітні види зброї, що має художню, історичну, етнографічну та наукову цінність;
- рідкісні поштові марки, інші філателістичні матеріали, окремо чи в колекції;
- рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування;
- зоологічні колекції, що становлять наукову, культурно-освітню, навчально-виховну або естетичну цінність;
- рідкісні колекції та зразки флори і фауни, мінералогії, анатомії та палеонтології.
У тому числі, культурними цінностями є:
- музейні предмети державної і недержавної частин Музейного фонду України відповідно до Закону України «Про музеї та музейну справу»;
- документи бібліотечного фонду національної бібліотеки України відповідно до Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу»;
- документи Національного архівного фонду відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи».
Крок II
Варіант А, якщо у експертному висновку вказано, що предмет не є культурною цінністю експертний висновок:
пред’являється працівнику митного органу під час декларування
або
додається до поштового відправлення.
Додаток 1 до Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року № 258, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 липня 2002 року за № 571/6859.
!!! Цей наказ діє лише у частині, що не суперечить ЗАКОНУ, тому просимо не зважати на пункт 1.7 розділу 1 та розділи 2, 3 і 4 Інструкції, додатки 2-8 до неї
Варіант Б, якщо у експертному висновку вказано, що предмет є культурною цінністю:
необхідно отримати свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України.
Для цього:
з метою вивезення подається:
- заява встановленого зразка;
- експертний висновок;
- документ, що підтверджує право власності;
з метою тимчасового вивезення подається:
- заява встановленого зразка;
- експертний висновок;
- документ, що підтверджує право власності;
- копія угоди з приймаючою стороною про мету, гарантії надійного зберігання та повернення культурних цінностей в обумовлений угодою строк,
- документ про страхування культурних цінностей, що тимчасово вивозяться, із забезпеченням усіх випадків страхового ризику або документ про державні гарантії фінансового покриття будь-якого ризику, виданий країною, яка приймає культурні цінності.
Заява та додані до неї матеріали подаються на електронну пошту МКСК: [email protected]
Крім того, подаються кольорові фотографії культурних цінностей (із експертного висновку):
- лицьова і зворотна сторона фотографій розміщуються на одному аркуші. Якщо подається декілька фотографій, аркуші з фотографіями об’єднуються в один файл формату PDF.
Усі документи подаються у форматі PDF. У разі вивезення більше однієї культурної цінності, подається також їх перелік у форматі Word.
Результат надання послуги (свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України або лист про відмову) направляється суб’єкту звернення на вказану у заяві електронну адресу в електронному вигляді.
Послуга з видачі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України є безоплатною.
Граничний строк її надання складає 30 календарних днів з дня подання клопотання (заяви).
Статті 11, 13, 14, 15, 23, 24, 25 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей»
- Порядок видачі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей або відмови в його видачі, переоформлення, анулювання, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 25 листопада 2015 року № 963 (для суб’єктів господарювання)
- Інформаційна та технологічна картки адміністративної послуги з видачі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України у період дії правового режиму воєнного стану, затверджені наказом Міністерства культури та інформаційної політики України № 136 від 12.04.2022
Крок III
Декларування культурних цінностей у митних органах відповідно до вимог Митного кодексу України.
УВАГА!
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про вивезення, тимчасового вивезення та повернення культурних цінностей» вивезенню з України не підлягають:
- культурні цінності, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання;
- культурні цінності, включені до Національного архівного фонду;
- культурні цінності, включені до Музейного фонду України.
Такі культурні цінності можуть бути лише тимчасово вивезеними на підставі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України для:
- організації виставок;
- проведення реставраційних робіт і наукових досліджень;
- у зв’язку з театральною, концертною та іншою артистичною діяльністю;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.