Міжнародна співпраця

Європейська інтеграція

Ключовими пріоритетами МКСК у сфері європейської інтеграції визначено:

  1. Приведення у відповідність з правом ЄС правил та стандартів надання аудіовізуальних медіапослуг;
  2. Створення умов для забезпечення реалізації прав населення на доступні та якісні культурні послуги у контексті реформи децентралізації;
  3. Підвищення ефективності охорони, збереження та управління культурною спадщиною.

Основними завданнями України у сфері європейської інтеграції в секторі культури і креативних індустрій є створення умов для активного залучення України до загальноєвропейських культурних процесів, просування європейських цінностей та європейського порядку денного в українському суспільстві, зміцнення культурних зв’язків з країнами Європейського Союзу.

Відповідно до статті 440 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна докладає необхідних зусиль задля розвитку постійного діалогу у галузі культури з метою сприяння взаємного розвитку культурної індустрії в Україні та ЄС.

Згідно з Договором про функціонування Європейського Союзу, культурна політика має допоміжну компетенцію в Європейському Союзі.

Культурний сектор у законодавстві ЄС регулюється переважно інструментами «м’якого права», такими як рекомендації, резолюції та стратегічні документи, які не мають юридичної сили, але мають значний вплив на політику та законодавство як держав-членів, так і країн-кандидатів.

Україна реалізує підходи ЄС у культурній сфері насамперед через розробку національних стратегій, планів дій та програм культурного розвитку, спрямованих на їх узгодження з європейськими пріоритетами.

Наприклад, Стратегія розвитку культури в Україні до 2030 року, схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2025 р. № 293-р повністю узгоджена з Резолюцією Ради щодо Плану роботи Європейського Союзу у сфері культури на 2023–2026 роки.

Розробка Стратегії базувалася на положеннях Закону України «Про культуру» та є частиною виконання міжнародних зобов’язань у межах Угоди про асоціацію з ЄС та Ukraine Facility Plan.

Проект Стратегії також було активно обговорено з партнерами з Європейського Союзу. Це дозволило врахувати кращі європейські практики, які базуються, зокрема, на положеннях Робочого плану ЄС у сфері культури на 2023–2026 роки.

Активна підтримка України залишається наскрізним пріоритетом Річної робочої Програми «Креативна Європа» на 2025 рік.

«Креативна Європа» – це рамкова програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку та посилення конкурентоспроможності європейського культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також збереження, розвиток та просування культурного та мовного розмаїття країн Європи.

Метою програми «Креативна Європа» є захист, розвиток та промоція європейського культурного та мовного розмаїття, а також спадщини; підвищення конкурентоспроможності та економічного потенціалу секторів культурних та креативних індустрій, зокрема аудіовізуального.

Починаючи з 2016 року Україна бере участь у Програмі «Креативна Європа», що робить значний внесок у підтримку та посилення конкурентоспроможності європейського культурного, креативного та аудіовізуального секторів, а також у розвиток та просування культурного та мовного розмаїття.

Наприкінці 2024 року було підписано додаткову угоду про участь України в програмі «Креативна Європа». Вона розширила можливості представників України брати участь у конкурсах у повноцінному форматі, включаючи всі заходи в сфері медіа.Процес ратифікації знаходиться на завершальній стадії.

Повна участь України в програмі «Креативна Європа» стане важливим фактором розвитку більш спроможного національного сектору культурних і креативних індустрій, сприятиме розширенню мереж співпраці між професіоналами та просуванню європейських цінностей.