Альянс культурної стійкості, Фонд спадщини та Team Europe: нові міжнародні інструменти для підтримки української культури

Події URC2025

У рамках Конференції з відновлення 2025 у Римі міністри культури різних країн та міжнародні партнери України обговорили роль культури як основи розвитку людського капіталу. Вперше за історію конференцій темі культури була присвячена спеціальна панель, де були обговорені шляхи інтеграції потреб української культури у програми відбудови та міжнародної підтримки.

Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький під час дискусійної панелі оголосив про нові спільні ініціативи із захисту та відновлення культурної спадщини України та розвитку сектору культури. 

«Українська культура — це те, що дає зміст і сенс відновленню України і гарантує його довгостроковий вплив. Ми запускаємо Фонд культурної спадщини України — нову інституцію, що координуватиме міжнародну підтримку процесів відновлення», — сказав Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький

Міністр також повідомив про Альянс культурної стійкості, який сьогодні започаткували Україна та Італія. Ця багатостороння платформа відкрита до всіх, хто поділяє її принципи, та буде підтримувати спільні зусилля щодо включення культурного виміру в довгострокові програми відновлення та розвитку.

«З самого початку жахливої навали росії у 2022 році тисячі обʼєктів культурної спадщини України зазнали руйнувань. Кожен розкрадений музей, кожен проданий на чорному ринку музейний предмет  — це напад на культуру та історію Європи. Це агресія проти всього людства», — зазначив Міністр культури Італії Алессандро Джулі

Він закликав інші країни долучатися до Римського Маніфесту, який пропонує можливості для взаємодії у захисті української культури. 

«Це зобовʼязання міжнародної підтримки України. Адже Італія переконана, що культура має стати інструментом відбудови та сталого миру. А відбудова культурної спадщини має стати частиною політичного порядку денного ЄС», — наголосив він. 

Під час заходу Алессандро Джулі подарував Миколі Точицькому репродукцію скульптури Боксера. Ця статуя — символ внутрішньої сили та готовність битися до перемоги, незважаючи на біль. 

Учасники панелі обговорили, як спільна культурна спадщина України та Європи може сприяти зміцненню зв’язків і відчуттю солідарності.

«Захист української культурної спадщини — колективна відповідальність європейців. Я з гордістю оголошую першу ініціативу Єврокомісії Team Europe Ukraine, у рамках якої 25 країн-членів ЄС беруть на себе зобовʼязання щодо захисту обʼєктів культури під загрозою, навчання та підтримки креативних професій в Україні. Я також оголошую про додаткові 2 млн євро, таким чином для культурного та креативного сектору цього року ми виділяємо 7 млн євро», — заявив Європейський комісар з питань міжгенераційної справедливості, молоді, культури та спорту Глен Мікаллеф.

У рамках панелі також йшлося про визначення механізмів, які дозволяють інтегрувати культурну спадщину у національну стратегію відновлення України.

Директор з питань культури та надзвичайних ситуацій ЮНЕСКО Кріста Піккат своєю чергою наголосила, що культура має абсолютно всі важелі для того, аби бути динамічним сектором, який продукує можливості. 

«Ми розбудовуємо спроможність культурного сектору в Україні. Зокрема, при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій працює команда експертів Офісу підтримки відновлення. А вже у вересні разом із Львівською національною академією мистецтв ми розпочинаємо першу тренінгову програму для реставраторів. ЮНЕСКО є частиною культурного спротиву та йде пліч-о-пліч з Україною», — сказала вона. 

Вас може зацікавити

Микола Точицький обговорив із партнерами в Римі захист культурної спадщини України

Італія надає Україні 32,5 млн євро на відновлення культурної спадщини Одещини