ESFUF відкрив новий конкурс проєктів на стадії виробництва і анонсував долучення до фонду нового учасника

Європейський фонд солідарності з українським кіно (ESFUF) оголосив новий конкурс для проєктів на стадії виробництва під час 78-го Каннського кінофестивалю. Цього року до фонду приєднався Польський кіноінститут, що розширило можливості для копродукційних проєктів за участі українських продакшн-компаній.

У 2025 році фонд продовжує працювати з бюджетом у 1,5 млн євро завдяки оновленим внескам від донорів. Це вже третя хвиля підтримки, після раундів, зосереджених на розробці (2023) та постпродакшені (2023–2024). Нинішній конкурс єдиний у 2025 році, і спрямований на повнометражні ігрові, документальні та анімаційні фільми спільного виробництва України та країн-учасниць ESFUF.

Оголошення пролунало 18 травня під час події «Європейська модель кіно – доказ на власному прикладі». Виконавчий директор CNC Олів’є Анрар представив конкурс після відеозвернення Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького, який подякував європейським партнерам за підтримку та наголосив на важливості поширення українських історій у світі.

«Попри виклики війни, українська кіноіндустрія доводить свою стійкість та здатність рухатися вперед. І це шлях до спільного європейського простору відчуттів, ідей та підходів. Я вважаю, що будь-яке спільне виробництво, будь-який спільний культурний проект створює синергію. Цей ефект має бути ключовим фактором для подальшого розвитку як українського, так і європейського кінематографа», — сказав Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Також під час цієї події українського продюсера Володимира Яценка нагородили французьким Орденом Мистецтв та Літератури.

На заході презентували деякі останні досягнення переможців попередніх конкурсів, адже проєкти, підтримані ESFUF, нещодавно були відібрані на престижні фестивалі по всій Європі. Найсвіжішим прикладом є відбір до програми «Двотижневика режисерів» Каннського кінофестивалю документального фільму «Мілітантропос», спільного виробництва Австрії, України та Франції, який отримав підтримку від фонду на розробку (як частина триптиху «Дні, які я хотів би забути»). Режисери Аліна Горлова, Семен Мозговий та Єлизавета Сміт представили фільм на заході та відповіли на запитання генеральної секретарки EFAD Севари Іргачевої.

Понад два роки фонд дає можливість українським фахівцям налагоджувати міцні зв’язки з країнами, що роблять внески до фонду. Зараз він об’єднує 19 донорів: 18 європейських міністерств культури або національних кіноцентрів (членів асоціації EFAD) і саму асоціацію. Ця модель є яскравим прикладом успіху колективної європейської ініціативи: за понад два роки було надано 57 грантів на розробку, виробництво або фіналізацію українських фільмів.

Новий конкурс, результати якого будуть оголошені восени, дозволить новим проєктам скористатися підтримкою фонду на етапі виробництва. 

На конкурс від ESFUF, єдиний в цьому році, можуть подаватися повнометражні проєкти фільмів, що належать до жанрів ігрового, документального або анімаційного кіно. Проєкти мають бути спільного виробництва українських продакшн-компаній та компаній, заснованих у країнах-учасницях ESFUF, і подаватися до початку зйомок фільму. Художні та анімаційні проекти можуть претендувати на підтримку до 200 000 євро, а документальні фільми – до 90 000 євро.

Прийом заявок триватиме до понеділка, 30 червня, включно.

Нагадаємо, Європейський фонд солідарності для українських фільмів – це ініціатива, започаткована у лютому 2023 року в Берліні. Після підтримки різноманітних заходів на підтримку України на національному та європейському рівнях (тут) EFAD та його члени вирішили об’єднати зусилля, щоб започаткувати спеціальну підтримку українських кінематографістів, сприяти завершенню фільмів або розробці нових проєктів, а також заохочувати копродукцію. За останні два роки фонд підтримав 49 українських проєктів на стадії розробки та завершення. Восени 2024 року фонд еволюціонував у бік підтримки виробництва і вже підтримав 8 проєктів, збільшивши загальну кількість грантів ESFUF до 57.

Завдяки 57 грантам, наданим фондом, багато проектів вже завершені та розпочали свою фестивальну подорож. 15 фільмів, підтриманих ESFUF, вже мали прем’єри на фестивалях по всій Європі та за її межами.

Вас може зацікавити

МКСК разом з партнерами презентувало освітній серіал для державних службовців «Простою мовою про складне»

ЄС запровадив санкції проти музею-заповідника «Херсонес Таврійський» та його директора