Евакуація культурної спадщини: культурні цінності з 55 музеїв і бібліотеки України врятовано від війни

14 листопада — Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей.

Через російську агресію Україна постійно зазнає втрат, а культурні цінності опиняються під загрозою знищення. З початком повномасштабної війни на тимчасово окупованих територіях України мародери розграбували музеї, викрали безліч цінних експонатів. З музеїв Херсону, Мелітополя та Маріуполя та інших міст було вивезено тисячі унікальних предметів. Серед них: стародавні артефакти, картини відомих українських художників та предмети побуту різних історичних епох. Багато пам’яток історії було знищено через обстріли. Це значні втрати для української та світової культури. 

Державну частину Музейного фонду України зберігає 651 музей та заповідник (з них: комунальних — 593; державних — 58), та 1078 музеїв, що діють у складі установ, підприємств, організацій та закладів освіти. В музеях станом на початок 2014 року в оперативному управлінні перебувало понад 12 млн музейних предметів державної частини Музейного фонду України. Станом на сьогодні на тимчасово окупованих територіях залишається 1700000 музейних предметів. З них загальна кількість музеїв і заповідників, що залишаються на тимчасово окупованих територіях — 90, з них — 31 на території АРК.

За наявною в МКСК інформацією, надісланою обласними військовими (державними) адміністраціями, з шести музейних закладів п’яти деокупованих областей України викрадено 34 872 музейних предмети державної частини Музейного фонду України. З Балаклійського краєзнавчого музею — 60 предметів (Харківська область); Снігурівського історико-краєзнавчого музею — 1180 предметів (Миколаївська область); Музейно-виставкового центру «Тростянецький» — 80 предметів (Сумська область); Херсонського обласного краєзнавчого музею — 23 217 предметів; Херсонського обласного художнього музею ім. О. О. Шовкуненка» — 10 223 предметів; Великоолександрівського народного історико-краєзнавчого музею — 112 предметів (Херсонська область). Верифікація даних продовжується.

На сьогодні здійснено евакуацію музейних предметів з 55 закладів культури. Загальна кількість евакуйованих предметів — понад 500 тисяч. Евакуацію здійснено до 20 музейних закладів культури. 

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України активно працює з ЮНЕСКО, ОБСЄ, ФБР, Інтерполом та Європолом, щоб моніторити й запобігати незаконним операціям з українськими культурними артефактами за кордоном. Підтримку надають також організації з Європейського Союзу та інших держав-партнерів, зокрема, у рамках обміну інформацією про викрадені предмети мистецтва та культури, а також для контролю їх пересування. Водночас проводяться інформаційні кампанії, тренінги із залученням українських фахівців та інші заходи.

Попри всі виклики, Україна навіть в умовах війни повертає вкрадене:

  • у 2023 році з США до України було передано 14 предметів археології, які тепер перебувають на постійному зберіганні у НІАМ «Київська фортеця»;
  • із Естонії передано 274 предмети археології. Це золоті та срібні прикраси скіфського та римського часів, середньовічні знахідки, оздоблення упряжі хазарських вершників, монети візантійських імператорів і північноєвропейських королів тощо. Вони у 2018 році були конфісковані Податково-митною службою Естонської Республіки на кордоні Естонії та росії, у межах виконання статті 7 (b) (ii) Конвенції про заходи, спрямовані на заборону і запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності від 14 листопада 1970 року. Предмети передані на тимчасове зберігання до НМІУ.;
  • з Нідерландів передано 8 предметів археології, затриманих митними органами Нідерландів. Їх відправила з України приватна особа. Предмети передані на тимчасове зберігання до Національного музею історії України.
  • із США до України передано 4 предмети археології. Це шаблі доби середньовіччя, що були передані американською стороною у рамках офіційного візиту Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького до США. Артефакти походять із затриманих в США відправлень, що надсилалися з території росії. Наразі ці шаблі передані МКСК на тимчасове зберігання до Національного музею історії України до прийняття рішення МКСК про передачу на постійне зберігання.
  • МКСК продовжує співпрацювати з представництвами низки країн. Ведеться робота з МЗС, Посольством України в ФРН, Офісом Генерального прокурора щодо повернення Україні двох фрагментованих предметів археології (фрагментів двох блюд) з унікального скарбу римського срібного посуду ІІІ ст. н. е., незаконно вивезених з території України та у травні 2020 року розміщених на продаж мюнхенському аукціоні «Hermann Historica». Справа з повернення триває понад 4 роки.
  • продовжується співпраця МКСК з Офісом Генерального прокурора, Бюро економічної безпеки України, СБУ, Мін’юстом, МЗС щодо повернення Україні 11 об’єктів матеріальної культури, що віднесені до так званого «скіфського золота». Ці об’єкти перебували на території України та були незаконно переміщені за межі митного кордону України, з приховуванням від митного контролю, з метою їх подальшої легалізації та реалізації на території країн Європейського Союзу.
  • МКСК продовжує працювати разом із Офісом Генерального прокурора, Бюро економічної безпеки України, СБУ, Мін’юстом, МЗС щодо повернення Україні 11 об’єктів матеріальної культури, що віднесені до так званого скіфського золота. Ці об’єкти перебували на території України та були незаконно переміщені за межі митного кордону України, з приховуванням від митного контролю, з метою їх подальшої легалізації та реалізації на території країн Європейського Союзу.
  • продовжується співпраця з повернення бронзового шолома 14-13 ст. до н.е., незаконно вивезеного з території України та розміщеного 2022 року на продаж на лондонському аукціоні  Apollo Art Auctions. 

Крім роботи, спрямованої безпосередньо на повернення конкретних артефактів, МКСК вживає важливих кроків для збереження культурної спадщини та запобігання незаконному вивезенню культурних цінностей з території України:

  • завдяки допомозі фахового середовища Міжнародної ради музеїв (ICOM) українськими експертами та спільно і за підтримки МКСК у 2022 році було підготовлено Список культурних цінностей України, що перебувають під загрозою — Emergency Red List — Ukraine,  у вигляді електронного буклета. У ньому визначено категорії об’єктів матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і які піддаються найбільшому ризику, серед яких представлені і зразки культурних цінностей кримськотатарського народу;
  • триває робота з тестового запровадження електронної системи Реєстру Музейного фонду України і ведення електронних реєстрів у сфері культури, зокрема, введення в дію спеціального інструментарію для інвентаризації викрадених, зниклих, невиявлених музейних предметів, музейних колекцій та встановлення в системі відповідного статусу таких предметів, за яким автоматично формуватиметься реєстр викрадених культурних цінностей;
  • здійснено евакуацію культурних цінностей з 55 музеїв державної та комунальної форм власності та 1 бібліотеки України;
  • проводиться робота МКСК спільно з зацікавленими органами влади над законопроєктами, необхідними для ратифікації Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (далі — Конвенція), яка була вчинена 19 травня 2017 року в м. Нікосія. Усвідомлюючи масштаби втрат нашою державою культурних цінностей внаслідок Другої світової війни, а також з огляду на збройну агресію росії проти України, що набула глобального масштабу, стала викликом і загрозою не тільки системі безпеки нашої країни, але й національному надбанню українців, ратифікація Конвенції дозволить захистити культурні цінності України (рухомі й нерухомі), її археологічну спадщину від посягань;
  • продовжується співпраця МКСК з МЗС, Посольством України в США щодо підготовки проєкту Меморандуму про взаєморозуміння між урядами України та США про застосування обмежень на ввезення до США певних категорій предметів археологічної та етнологічної спадщини України.

У Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей Україна вкотре нагадує світу про важливість захисту культурної спадщини. Сьогодні для українців — це питання збереження самобутності та історичної пам’яті. 

В умовах війни зусилля України у протидії незаконному обігу культурних цінностей є важливою частиною не лише збереження культурної ідентичності, а й глобального процесу захисту спадщини всього людства. Тільки завдяки спільним зусиллям світової спільноти можливо зберегти для майбутніх поколінь унікальні пам’ятки культури.

Нагадаємо, Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей був офіційно встановлений ЮНЕСКО в 2019 році під час її 40-ї Генеральної конференції. Цей день, який відзначають 14 листопада, покликаний привернути увагу до проблеми незаконної торгівлі культурними цінностями, яка завдає значної шкоди культурній спадщині та історичній пам’яті людства. ЮНЕСКО разом із міжнародними партнерами закликає до спільних дій задля захисту та повернення втрачених культурних об’єктів, зокрема через підтримку конвенцій, таких як Конвенція ЮНЕСКО 1970 року та інші інструменти захисту спадщини. День також відзначається у зв’язку з тим, що незаконна торгівля культурними цінностями стала особливо актуальною проблемою для багатьох країн, включаючи Україну, де розграбування та вивезення артефактів під час війни завдають серйозної шкоди національній культурній спадщині. Це нагадує про важливість міжнародної співпраці у відстеженні та поверненні культурних цінностей, що незаконно опинилися на іноземних територіях.

Вас може зацікавити

Україна отримала визнання програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні

Україна отримала визнання програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні

Сьогодні відбудеться розгляд Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції для включення до Списку ЮНЕСКО

Сьогодні відбудеться розгляд Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції для включення до Списку ЮНЕСКО