8 квітня в онлайн режимі відбулося відкрите обговорення «Охорона культурної спадщини в Україні: виклики та пріоритети законодавчої роботи», організоване Аналітичним центром «Інститут законодавчих ідей» за підтримки Бюро ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
У заході взяли участь представники органів влади, громадянського суспільства, науковці, фахівці у сфері охорони культурної спадщини та міжнародні партнери.
Зі вступним словом до учасників звернулася Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі: «Сьогодні маємо нагоду обмінятися ідеями і сформувати стратегічний план дій. Відтак, перед нами два завдання: з одного боку — фіналізувати Дорожню карту щодо систематизації національних нормативних актів, які стосуються збереження культурної спадщини; а з іншого — упевнитися, що українське законодавство буде відповідати нормам ЮНЕСКО. Також необхідно з’ясувати актуальні потреби з погляду законодавства, щоб ми вже почали над ними працювати. Загалом наша мета — перейти від теорії до формування практичної Дорожньої карти короткотермінових та довготермінових реформ».

До обговорення приєдналася заступниця Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Голова Комітету ПАРЄ з культури, науки, освіти та медіа Євгенія Кравчук. Вона подякувала ЮНЕСКО за підтримку у впровадженні європейських директив в українське законодавство, а також поділилася напрацюваннями Комітету щодо охорони культурної спадщини в Україні.

Своєю чергою заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар зазначила, що «сьогоднішнє відкрите обговорення — це простір для пошуку рішень, які повинні обов’язково трансформуватися в конкретні дії».
Вона нагадала, що минулого тижня було прийнято Стратегію розвитку культури на 2025–2030 роки. «Наразі ми працюємо над тим, щоб культура увійшла до пріоритетних напрямів національної безпеки нашої держави», — додала Анастасія Бондар. Заступниця Міністра також підкреслила важливість підтримки ЮНЕСКО на шляху впрлвадження законодавчих змін.

Керівниця культурного напрямку Аналітичного центру «Інститут законодавчих ідей» Анастасія Пеценчук розповіла детальніше про проєкт «Правовий аналіз та систематизація національних нормативних актів, що регулюють охорону культурних цінностей, для забезпечення відповідності міжнародним стандартам».
«Говорячи про методологію дослідження, нашою командою було проведено юридичний аналіз українського законодавства, аналіз міжнародних актів, а також фахові консультації та аналіз напрацювань експертів RES-POL. У межах дослідження було опрацьовано близько 80 нормативно-правових актів, зокрема детально проаналізовано та описано 9 законів України та 22 підзаконні акти у сфері охорони культурної спадщини. Також проаналізовано 17 міжнародних актів у сфері охорони культурної спадщини та зіставлено їхні положення з нормами українського законодавства для виявлення ключових розбіжностей і визначення напрямів для гармонізації. Загалом ці напрацювання стали основою для великого аналітичного документу — Білої книги, що містить аналіз українського та міжнародного законодавства».
У рамках відкритого обговорення учасники, а це понад сто представників різних культурних інституцій, розглянули проблемні питання, визначені в Аналітичному дослідженні Інституту законодавчих ідей. Також учасники поділилися пропозиціями щодо пріоритетності поточних законодавчих ініціатив, підготовлених на основі пропозицій Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики та Міністерства культури і стратегічних комунікацій.

Важливо, що кожен бажаючий може долучитися до визначення пріоритетних законодавчих ініціатив у сфері охорони культурної спадщини, обравши ті, що на вашу думку, мають бути доопрацьовані в першу чергу.
Зібрані пропозиції будуть використані для формування практичної Дорожньої карти реформ у коротко- та довгостроковій перспективі.