Понад 546 тисяч музейних предметів евакуйовано з різних регіонів України з початку повномасштабного вторгнення росії. Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв.
Найбільше культурних цінностей вдалося вивезти з Харківської та Донецької областей. Загалом евакуації підлягали колекції з 63 музеїв у 12 регіонах. Як наголошує заступник Міністра, спочатку вивозять предмети першої категорії цінності, при цьому музеї самостійно формують пріоритети.
«Чергові етапи евакуації вже готуються. Але через безпекову ситуацію ми не розголошуємо деталі. Усі дії — під постійним моніторингом Міністерства», — наголосив він.
Евакуйовані цінності передано на зберігання до 21 українського музею. Частина експонується, решта перебуває у фондах.
Водночас про масштаби цього процесу свідчать цифри: для надійного зберігання експонатів потрібно ще близько 19 тисяч куб. м, а наявні майже тисячу квадратів облаштованих приміщень достатні для наступної черги евакуації лише однієї з областей.
В умовах, коли законодавство дозволяє переміщення культурних цінностей за кордон лише для експозиції, реставрації та наукових досліджень, міжнародні виставки стали одним із шляхів збереження спадщини під час війни. У 2022-204 роках українські музейні скарби побували на 162 таких заходах у різних країнах Європи та світу. З січня 2025 року 60 картин Одеського музею західного і східного мистецтва експонуються на виставці у Берліні.
«Міністерство розробило законопроект, який інтегрує міжнародні практики до українського законодавства і дозволить евакуацію цінностей за кордон в умовах війни. Ми керувалися досвідом інших країн», — каже Сергій Бєляєв.
В інтерв’ю заступник Міністра наводить приклад Франції, де закон передбачає можливість пропонувати тимчасовий притулок для збереження музейних колекцій інших держав у разі збройного конфлікту. Для цього повинен надійти запит від такої країни або від Ради безпеки ООН.
У вирішенні проблеми збереження спадщини під час війни Україні активно допомагають закордонні партнери як на рівні співпраці між Міністерствами культури, міжнародними організаціями, так і на рівні громадянського суспільства та приватних ініціатив.
«Закордонні партнери постачають музеям України пакувальні матеріали для евакуації та матеріали для убезпечення будівель музеїв від обстрілів. Наші партнери також надавали обладнання для збереження фондів музеїв — осушувачі, зволожувачі, елементи живлення, засоби освітлення тощо», — додає Сергій Бєляєв.
Повний текст інтерв’ю можна переглянути за цим посиланням