З нагоди 100-річчя Українського Радіо в Національній опері України відбулися урочисті заходи, зокрема церемонія погашення поштової марки «100 років Українського Радіо» та презентація пам’ятної монети «100 років із часу заснування Українського Радіо». Ювілей об’єднав представників уряду, радіо та телебачення, журналістів, щоб відзначити значну роль радіо в історії країни та його незламність у складні часи війни.
У своєму вітальному виступі Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль подякував усім працівникам радіо, телебачення та зв’язку, зауваживши, що завдяки роботі Українського Радіо українці, включно з тими, хто живе на окупованих територіях, можуть завжди почути перевірені та достовірні новини.
«Для людей на окупованих територіях ваша інформація — це надія та моральна підтримка. Це інформація для українських бійців на лінії фронту, яку вони чують і мають надійні українські новини. В Українського радіо героїчне та історичне минуле й у нього не менш прекрасне майбутнє. Тому бажаю вам професійних здобутків й розвитку, і звісно ж, нашої спільної перемоги», — наголосив Денис Шмигаль.
«Старт мовлення 100 років тому вписав Україну до числа перших країн, що розпочали регулярне радіомовлення на своїй території. Українське радіо — це символ стійкості нашої культури, її голос, що долає кордони та епохи. Воно стало супутником і рушієм для багатьох поколінь українців, розповідаючи про наше життя, боротьбу та сповіщаючи про кожну перемогу», — зазначив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Заступник голови НБУ Олексій Шабан, презентуючи пам’ятну монету до 100-річчя Українського Радіо, розповів, що на аверсі зображено малий державний герб України, від якого розходяться радіохвилі, на яких написано «Говорить Київ»: «Сенс у тому, що саме Київ, і його історична та сучасна роль як центру викарбувана на цій монеті. Цей же елемент символізує і лінію зіткнення на фронті».
На реверсі монети, окрім квітки, яка також символізує радіохвилі, вказана дата заснування Українського Радіо — 1924 рік.
Своєю чергою генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський під час урочистого погашення марки «100 років Українського Радіо» звернув увагу на важливість мовлення Українського Радіо по всій території України, особливо у прифронтових регіонах: «Особливо приємно, коли їдеш біля фронту, де здебільшого працюють ворожі радіостанції, але чуєш Українське радіо. І це по суті боротьба за слухачів».
За його словами, марки до ювілею Українського Радіо випущені тиражем 280 тисяч. Дизайн розробив художник Володимир Таран.
«100 років тому Українське Радіо почало мовити, а на сьогодні це один із найважливіших активів суспільного мовлення. Ми справді пишаємося тим, що роблять люди. Найважливіше зараз те, що довіра до Українського Радіо росте і нове сторіччя Українського Радіо, як і нове сторіччя української історії буде визначним, як кажуть радійники “почуємося на хвилях Українського Радіо”», — заявив голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Микола Чернотицький.
Президент Володимир Зеленський до 100-річчя Українського Радіо відзначив державними нагородами його працівників за вагомий внесок у розвиток українського радіомовлення, популяризацію національної культури й музичного мистецтва, вагомі творчі здобутки, а також високу професійну майстерність.
Глава Уряду України також вручив Подяку Прем’єр-міністра України колективу «Українського радіо», яку отримав Микола Чернотицький.
У продовженні святкового вечора відбувся концерт за участі заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо, диригентом якого є художній керівник і Народний артист України Володимир Шейко, академічної хорової капели Українського Радіо, хору хлопчиків і юнаків національної музичної академії України. Гості також змогли насолодитися виступами Народних артистів України Сергія Мегери, Богдани Півненко та Заслуженої артистки України Сусанни Чахоян. Серед творів — прем’єра «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні Данила Крижанівського, «Ой у лузі червона калина», «Страсті за Тарасом», «Не вмирає душа наша», сюїта з балету «Тіні забутих предків», «Небесний Щедрик», «Танець для кларнета з оркестром», медитація з опери «Таїс», каватина Лінди ді Шамуні з опери «Лінда ді Шамуні», арія Дона Базиліо з опери «Севільський цирульник», народна пісня «Вербова дощечка», попурі на теми пісень Володимира Івасюка, «Пісні незалежності», «Свято Євробачення» та «Симфонічний Рамштайн».
Особливе захоплення у слухачів викликала арія Леонори з опери «Сила долі» у виконанні Народної артистки України Людмили Монастирської, яка є провідною оперною співачкою в нью-йоркському Метрополітен-опера.