10 грудня у Києві відбувся захід «Громади та міста дружні для людей», у рамках якого учасники Школи Універсального Дизайну від ПРООН представили 13 унікальних проєктів, які спрямовані на підвищення доступності та інклюзивності в архітектурі та міському плануванні. Вони охоплюють культурні, освітні та рекреаційні простори в Києві, Рівному, Славутичі, Львові, Полтаві та Охтирці.
Відкриваючи захід, до присутніх звернувся Заступник Постійного Представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс: «Відбудовуючи Україну, ми не лише відновлюємо будівлі та дороги — ми відновлюємо життя. Доступність повинна бути в центрі наших зусиль, щоб кожна людина, незалежно від своїх можливостей, могла жити з гідністю та брати повноцінну участь у житті суспільства. Інтегруючи інклюзивність у кожен проєкт, ми закладаємо фундамент для майбутнього, де стійкість і рівність ідуть пліч-о-пліч».
Своєю чергою Радниця-Уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна наголосила, що безбар’єрне середовище — це не просто технічна вимога, а основа справедливого суспільства. Воно дає людям можливість вільно пересуватися, отримувати послуги та брати повну участь у житті своїх громад. «У контексті відновлення України важливо, щоб кожен новий проєкт, кожна відновлена будівля відповідали цим принципам. Доступність — це наша спільна відповідальність, яка відкриває шлях до рівності можливостей і зміцнення соціальної єдності», — зазначила Тетяна Ломакіна.
За словами начальниці відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я Міністерства культури та стратегічних комунікацій України Лесі Хемраєвої, під час війни культура стає ключовим елементом у зміцненні національної ідентичності та стійкості. Водночас для МКСК безбарʼєрність є одним із пріоритетів, а людиноцентричність — ключовим принципом у втіленні культурної політики.
«Міністерство реалізує проєкти для адаптації культурних послуг до сучасних викликів, зокрема, підтримує флагманські інклюзивні проєкти — вистави для людей із порушенням слуху та зору, використання асистивних технологій, а також цифровізацію — онлайн-музеї, віртуальні виставки. Так, Національна опера України на шляху до впровадження якісних кроків з розбудови безбар’єрності. Важливо забезпечити доступність культурних та інформаційних послуг для кожного та кожної».
Під час заходу Леся Хемраєва спільно з командою представила результати дослідження доступності Національної опери України, на основі яких заклад отримав рекомендації для впровадження безбар’єрності та подальшого вдосконалення.
Захід організовано в межах проєкту ПРООН «Протимінна діяльність в Україні» за фінансової підтримки уряду Швеції.
Нагадаємо, з ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затверджений План заходів з її реалізації.
Школа універсального дизайну від ПРООН — це інноваційна та вкрай необхідна ініціатива, що сприяє інклюзивному відновленню України, орієнтуючись на відбудову з урахуванням принципів доступності. Окрім практичної роботи над проєктами, школа пропонує освітню програму, що включає майстер-класи, лекції та кейс-стаді, які проводять експерти в галузі доступності та інклюзії. Кожну групу учасників супроводжує ментор, який допомагає розробляти практичні рішення відповідно до міжнародних стандартів універсального дизайну, зосереджуючи увагу на покращенні ключових секторів, таких як охорона здоров’я, освіта, державні послуги та культура.