Національний банк України та Національний центр «Український Дім» відкрили виставковий проєкт «Гривня. Більше ніж гроші».

У заході взяли участь Голова Національного банку Андрій Пишний та директорка Національного центру «Український Дім» Ольга Вієру, як організатори проекту, а також Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, заступник Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська, Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький та інші.

«Гривня – не лише символ ідентичності, а й частина історії, яка пронизує всі епохи української державності. Вона показує, коли Україна була українською, а коли – під чужим контролем. Маємо ще один історичний виклик – “відв’язати” гривню від ганебної копійки. Це – символічний і важливий крок. Вірю, що ця ідея буде реалізована, зокрема і в стінах українського парламенту», — сказав голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Про значення національної валюти для суверенітету української нації говорить і те, що візуальне оформлення гривні створювали видатні українські художники, чиї твори представлені на виставці. Олександр Богомазов, Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук, Мирон Яців, Василь Лопата в різні часи долучалися до розробки дизайну українських грошей.

«Гроші України – це розповідь про те, хто ми, як ми боролися за нашу незалежність і куди ми йдемо. Зрештою сьогоднішня гривня – це справді один із головних символів нашої незалежності. З пантеоном героїв, серед яких троє письменників, один з яких ще й художник, а інший філософ. А ще – двоє вчених. І це вигідно відрізняє нас як від інших країн. Дякую за цей чудовий екскурс в історію нашої країни, який особливо важливий у ці непрості часи, в яких ми сьогодні живемо», – сказала заступник Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська.
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький коротко нагадав історію запровадження гривні на початку 1990-х років, як частину боротьби українців за незалежність.

«Національна валюта – гривня – стала опорою нашої стійкості в часи, коли економіка, що заснована на карбованці, оплачує війну проти нас. Старий компроміс із комуністами про копійки треба нарешті дістати з архівів пам’яті. І замінити рішенням про запровадження гривні і шагу, яке вже було готове, але відкладене. Воно насправді відповідає нашій національній традиції, історії та духу часу. Як усі етапи декомунізації, відмова від копійки зустріне опір, нерозуміння і критику, але зрештою ця ідея – повернути собі своє – перемагає», — зазначив Міністр.
Микола Точицький наголосив на потребі продовження процесів деколонізації та декомунізації, адже вони є стратегічно важливими для зміцнення національної ідентичності.

Еволюція української валюти простежується від її зародження в Русі до появи банкнот Української Народної Республіки й далі – до відродження гривні в часи незалежності. Кожна банкнота й монета фіксує дух своєї епохи, закарбований у дизайні, кольорах, образах.

«Наша виставка стане стимулом дізнатися більше про національну валюту. Ми раді неймовірному запиту суспільства на вивчення справжньої історії та культури України. Ми створили цю виставку-експедицію насамперед як запрошення зацікавитися гривнею ще більше. Навіть у величезному просторі Українського Дому неможливо охопити увесь доступний масив фактів, свідчень, матеріалів. Тому віримо, що вона стане для кожного поштовхом для власного пошуку. Бо гривня – наше надбання, без неї немає Української держави!» — підкреслив Голова НБУ Андрій Пишний.


Експозиція містить архівні матеріали, артефакти та твори митців, що є рефлексією на історичні події.





Куратори: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Олексій Ананов. У співпраці з Музеєм грошей Національного банку України: директор Денис Толочко, головний зберігач фондів Андрій Бойко-Гагарін.
Наукові консультанти: Богдан Завітій, Владислав Безпалько, Данута Посацька, Зінаїда Зразюк, Наталія Маценко, Микола Бендюк.
Організатори виставки: Національний центр «Український Дім» та Національний банк України. У співпраці з Державною архівною службою України, Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України та ГО «Платформа культурних ініціатив».
Партнери проєкту: АТ «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Таскомбанк», «УкрСибБанк», «Visa».
Виставка триватиме до 11 травня 2025 року у Києві.