Галина Григоренко – про перспективи отримання українськими містами статусу «Європейська столиця культури»

Статус «Європейська столиця культури», від свого заснування у 1985 році,  зазвичай надається спочатку столицям країн-претендентів, але Україна могла б стати новатором у цьому процесі, надавши голос іншим містам через національний конкурсний відбір.

Таку думку висловила заступниця Міністра культури та інформаційної політики Галина Григоренко під час дискусії «Європейська столиця культури: Чому цей титул має значення?», ініційованої Інститутом стратегії культури.

За її словами, з отриманням статусу кандидата на членство в ЄС Україна набула право подавати заявку на 2030 і 2033 роки. Участь у конкурсі на отримання статусу «Європейська столиця культури» надає дієві важелі для розвитку громад, оскільки дозволяє фактично ще на етапі кандидата залучати інвесторів для розбудови туристичної, транспортної та гостьової інфраструктури в регіоні. Крім того, вказаний статус також сприяє залученню інвестицій у сферу культури на місцях.

«Переважна практика показує, що «Європейська столиця культури» в першу чергу надається столицям, а вже потім – тим чи іншим містам в країні. Мені здається, що у випадку України ми могли б стати певним інноватором в тому плані, щоб надати голос іншим містам – тим, хто має бути почутим. Мабуть, було б правильно провести, скажімо, національний конкурс всередині країни і після цього з переможцями аплікуватися як країна на європейський конкурс», – зазначила Галина Григоренко.

Водночас, підготовка до отримання статусу «Європейська столиця культури» вимагає величезної роботи і постійного аналізу сильних і слабких сторін – як країни загалом, так і окремих регіонів чи міст.

«Ми постійно ведемо діалог про підтримку європейських партнерів, щоб вони ділилися досвідом – як це відбувалося у них, яким чином це було реалізовано, які були проблеми тощо, щоб врахувати це у нашому процесі. Тому такого роду навчальні семінари, лекції, круглі столи – надзвичайно важливі. Це дозволяє проговорити, що і як ми робимо, куди рухаємося. Маємо у підсумку домовитися про правила цієї гри, аби реалізувати і успішно здобути титул «Європейська столиця культури» в 2030 чи 2033 році», – резюмувала заступниця Міністра.

Вас може зацікавити

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО