24 квітня у межах Kyiv StratCom Forum 2025 відбулась тематична панель «Інформаційна війна: координація багаторівневої оборони».

Захід модерував Голова місії Світового Конґресу Українців, ексзаступник міністра оборони України Андрій Шевченко.
«Для нашого ворога інформаційна війна є безпосередньою частиною безпекової доктрини. Це означає, що ми теж повинні розуміти, як із цим мати справу», — сказав Андрій Шевченко, відкриваючи панель.

Під час обговорення речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий зазначив, що сучасне інформаційне поле складне і скептичне, тому важливо виходити за межі звичної аудиторії, яка підтримує Україну, та говорити з тими, хто сумнівається.
«І тут у силу вступає арсенал дипломатії. Він змішаний у нашій комунікації: це розмова цифрами й аргументами, які здатні переконувати скептиків — так звана стратегія Keep it simple, stupid — проста мова, прості аргументи».

Своєю чергою, представник Головного управління комунікацій ЗСУ Дмитро Лиховій підкреслив важливість інформаційної стриманості: «Найуспішнішими операціями Збройних Сил України були ті, які проходили в умовах інформаційної тиші: Харківська, Курська наступальні операції минулого року».
Він зазначив, що попри воєнний стан в Україні діє свобода слова, а ЗСУ залишаються відкритими для медіа: з початку повномасштабного вторгнення видано понад 40 тисяч прескарт, і частка іноземних журналістів постійно зростає.

Тему продовжив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Він повідомив, що комунікація між структурами оборони триває на постійній основі.
«Стратегічний войс у сфері безпеки й оборони сформований і діє. Погоджуюсь з колегами, що є моменти, які потребують виключно тиші. Іноді тиша є формою комунікації. Це сформовані наративи й спільна позиція, що працюють і всередині країни, і назовні».

Водночас представник Департаменту кібербезпеки СБУ Олександр Мельниченко розповів детальніше про інформаційні атаки рф:
«Класична інформаційна операція росії спрямована на зрив мобілізації в Україні, зокрема, через TikTok, Instagram, Telegram. Працює це так: частина контенту створюється безпосередньо росією. Потім вона передає цей імпульс населенню противника і вже далі, зокрема й наші громадяни, починають поширювати ці матеріали».
Він наголосив, що головна мета ворога — зламати волю до перемоги, а отже, ключове завдання України — демонструвати готовність боротися стільки, скільки буде потрібно.

Учасники панелі дійшли згоди, що головними завданнями інформаційної політики України є збереження контролю над наративом про мир, посилення довіри до держави всередині країни та демонстрація суб’єктності Української держави назовні. Водночас комунікації мають залишатися прагматичними, поєднувати заклики до миру з підтримкою ЗСУ, та переконливо протистояти російським спробам зламати волю українців до спротиву.

Нагадаємо, Kyiv StratCom Forum — це найбільший міжнародний форум в Україні, присвячений питанням інформаційної безпеки, протидії іноземному втручанню та розвитку стратегічних комунікацій.
Захід організований Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у партнерстві з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та за підтримки міжнародних партнерів. Партнерами Форуму виступили Представництво ЄС в Україні, Представництво НАТО в Україні, офіс UNDP та Practitioners’ Network for European Development Cooperation (Естонія).