Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький провів зустріч із Постійною Представницею Президента України в Автономній Республіці Крим Ольгою Куришко.
У розмові також взяли участь заступник Постійного Представника Президента Денис Чистіков та Директорка Департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки МКСК Ганна Красноступ.
Однією з основних тем розмови стали заходи щодо захисту культурних пам’яток на території окупованого півострова, зокрема, посилення міжнародно-правової відповідальності росії за їхнє знищення, пошкодження, а також незаконне переміщення культурних цінностей. Міністр наголосив на незаконних спробах легітимізувати ці злочини шляхом представлення викрадених українських артефактів, в тому числі з Криму, в музеях світу, як російської культурної спадщини.
Під час обговорення Ольга Куришко повідомила, що частина документів, що підтверджують статус пам’яток, залишилася на тимчасово окупованій території. Водночас, у контексті оцінки завданої російською федерацією шкоди та питання відшкодування, постала необхідність наповнення Реєстру для забезпечення національного та міжнародного захисту цих об’єктів.
За даними МКСК, під контролем російської окупаційної адміністрації наразі перебувають 1 мільйон 700 тисяч культурних артефактів з українських музейних фондів, в тому числі і Криму.
В цьому контексті Микола Точицький та Ольга Куришко обговорили проблематику актуалізації даних та технічної модернізації реєстрів пам’яток місцевого та національного значення. Робота з наповнення реєстрів суттєво впливає на повноту оцінки збитків та результативність кримінальних проваджень у справах щодо руйнувань, викрадень і пошкоджень культурних пам’яток.
«Необхідно зафіксувати завдану шкоду, розширювати способи впливу на російську федерацію та посилити заходи з інформування про культурну спадщину Криму, яка важлива не тільки для України а і для усього світу. Кримський півострів перебуває під триваючою окупацією і в цих умовах наше завдання відшукати механізми, які дозволять максимально зберегти культурну спадщину для наших нащадків», — наголосила Ольга Куришко.
Постійна представниця Президента поінформувала, до відповідного реєстру може бути внесено близько двох тисяч об’єктів, що знаходяться в окупованому Криму, і які були зібрані Представництвом у співпраці з експертами та громадським сектором.
Микола Точицький нагадав, що одним із механізмів привернення уваги до проблеми захисту, повернення та відновлення української культурної спадщини стала міжнародна конференція «Співпраця заради стійкості», яка відбулася 1-2 лютого 2025 року за підтримки ЮНЕСКО. Приклад Криму найбільш показово демонструє цивілізованому світу масштаби руйнувань, незаконного переміщення та викрадення пам’яток культури України.
Міністр зауважив, що оголошена на Конференції «Декларація щодо посилення стійкості культурного сектору в Україні» відкрита до підписання. Документ закладає багатосторонній механізм в тому числі для санкційного тиску на осіб, причетних до військової імперської пропаганди та до розкрадання і знищення культурних пам’яток України в Криму.
Станом на 5 лютого 2025 року до Декларації приєдналося 25 країн. Завдяки конференції на питання посилення правової відповідальності росії за порушення міжнародних конвенцій та українського законодавства із захисту культурної спадщини було знову звернено увагу міжнародної спільноти.
Важливо, що Декларація передбачає створення Платформи культурного відновлення. Під час зустрічі було згадано підготовку до Ukrainian Recovery Conference 2025.
Сторони обговорили пропозицію Ольги Куришко представити під час цього заходу виставку «ЛОМИКАМІНЬ. Жіночий спротив у Криму». Проект має на меті привернути увагу міжнародної аудиторії до теми жіночого спротиву окупації через історії політув’язнених, дружин політв’язнів, а також тих, хто щоденно чинить спротив.
Очільник МКСК та Постійна Представниця Президента України в Криму також обговорили координацію зусиль із проведення інформаційних, просвітницьких, правозахисних та адвокаційних кампаній. Зокрема, йшлося про реалізацію Плану заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя у 2025 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня.
«При проведенні заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим 26 лютого та до Дня кримськотатарського прапора 26 червня Міністерство культури та стратегічних комунікацій перебуває з вами у повній співпраці. Втім, стратегічна задача — не лише висвітлювати історичні дати, але і розвіювати міфи російської дезінформації. Потрібно формувати і поширювати власний контент на противагу російській фальсифікації історії Криму», — закликав Міністр. Такі зусилля мають охоплювати насамперед молоді покоління, які ніколи не мали можливості відвідувати АР Крим.
У ході розмови Міністр також наголосив на важливості послідовної реалізації підсумкових документів самітів Кримської платформи.