11 липня в рамках Конференції з відновлення у Римі Перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко взяла участь у панельній дискусії «Шлях до сучасних, безпечних та сталих міст».

«Говорячи про сталий розвиток, ми не можемо оминути сферу культури. Адже історичні будівлі та культурні інституції є просторами, що формують локальну ідентичність, забезпечують соціальну згуртованість та створюють підґрунтя для економічного розвитку», — зазначила Галина Григоренко.
Вона також наголосила, що збереження обʼєктів культурної спадщини є питанням європейської безпеки.
«На жаль, українці не так багато мають матеріальних родинних цінностей для передачі від покоління до покоління. Тільки в ХХ столітті дві світові війни, Голодомор та радянські репресії позбавили більшість з нас такої можливості. Але ми маємо архітектурні памʼятки, і надзвичайно важливо їх передати дітям. Тому ми вдячні Італії за підтримку відновлення та реставрації 6 історичних будівель Одеси. Але нагадаю, що ці будівлі — не просто цеглинки та стіни, це культурні інституції. І коли Національний одеський філармонійний оркестр знову спокійно зможе грати на сцені відновленої Одеської філармонії — це стане символом не тільки нашої стійкості, а і готовності до розвитку міст», — сказала Перша заступниця міністра.

Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба відкриваючи панельну дискусію розповів про масштаби збитків, до яких призвело повномасштабне вторгнення.
«19% наших територій тимчасово окуповані, близько 23% заміновані. Знищено або пошкоджено понад 13% житлового фонду України. Та навіть під час війни ми активно відновлюємо інфраструктуру та плануємо нові квартали», — сказав він.

Заступник міністра закордонних справ та міжнародної співпраці Італії Едмондо Чіріеллі підкреслив, що культурна спадщина є одним з найважливіших елементів відбудови:
«Вчора наші уряди підписали відповідну грантову угоду про виділення понад 32 млн євро для Одеського регіону на відбудову та реставрацію історичних будівель. Адже культурна спадщина — важлива основа для стійкості у світі».
Своєю чергою Голова Одеської ОВА Олег Кіпер наголосив, що багато італійських архітекторів працювали над створенням історичного центру Одеси. За його словами, збереження культурної спадщини — це не тільки про туризм та розвиток, а й про те, що міста не просто функціонують, а живуть.

Міський голова Харкова Ігор Терехов зазначив, що збереження обʼєктів культурної спадщини та культурних цінностей набуває нового значення під час війни. «Пошкоджена Харківська бібліотека імені Короленка, де зберігаються світові надбання. Харківський обласний художній музей, звідки ми евакуйовували твори Айвазовського та інші світові шедеври. Навіть під час війни і загрози нашим людям, нам необхідно зберігати нашу культурну спадщину», — наголосив він.
В панельній дискусії також взяли участь: Дел Лой Хансен, американський філантроп та засновник Wasatch Group; Анаклаудіа Россбах, UN-Habitat; Влахо Кояковіч, директор напрямку нерухомості та туризму EBRD; Мішель Зіосі, Iveco Group; Татіяна Молчеан, United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).