Книжковий ринок вже отримав понад 249 мільйонів гривень завдяки державним програмам підтримки читання

Державна програма єКнига, яка надає 18-річним українцям кошти на придбання книжок, за підсумками першого півріччя 2025 року демонструє високий рівень залучення молоді до читання.

Нагадаємо, 18-річні українці та українки витратили понад 91 мільйон гривень на книжки за перше півріччя 2025 року.

  • 160 тисяч заяв подано через застосунок Дія — це майже 35% від усіх, хто отримав сповіщення про можливість участі у програмі.
  • 158 тисяч молодих людей уже отримали кошти на купівлю книжок.
  • Загальна сума переказаних виплат — понад 143 мільйони гривень.

За цей час молодь придбала 294 357 книжок, тобто в середньому щодня — 1644 примірники. В середньому кожен учасник, що скористався програмою, придбав 3 книжки.

Попри це, частина коштів — понад 31 мільйон гривень — повернулася назад до системи через те, що отримувачі не встигли скористатися ними в межах тримісячного строку. У більшості випадків — 70% повернень — гроші не були витрачені зовсім.

На рахунках ще зберігаються майже 21 мільйон гривень, які потенційно можуть бути використані найближчим часом. Їх утримують понад 37 тисяч осіб.

62% витрачених коштів пішли на покупки в інтернет-книгарнях, решта — в стаціонарних. Електронні книги та аудіокниги становлять менше 2% від усіх придбаних примірників. Найпопулярніші жанри — художня література (74% у ТОП-50), а от навчальна — майже не фігурує у списках. 

Найпопулярнішими авторами стали: Коллін Гувер — 10 110 проданих примірників. Тесс Ґеррітсен, Пенелопа Дуглас, Бріанна Вест та Агата Крісті також увійшли до лідерів.

Серед українських авторів найбільшим попитом користувалися книги Володимира Станчишина, Ілларіона Павлюка, Андрія Сем’янківа, а також поезія Ліни Костенко й Василя Симоненка.

Попри перевагу зарубіжної літератури (понад 90% у ТОП-100), українські автори поступово закріплюються в читацьких рейтингах.

У 2025 році книжковий ринок вже отримав понад 249 мільйонів гривень завдяки державним програмам підтримки читання: 63% — через «Нацкешбек» і «Зимову єПідтримку»; 37% — завдяки програмі єКнига.

Більше інформації про підсумки першого півріччя програми шукайте за посиланням.

Проєкт реалізується Міністерством культури та стратегічних комунікацій України спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Українським інститутом книги за сприяння «Проєкту підтримки Дія», що Програма розвитку ООН в Україні реалізує за фінансування Уряду Швеції.

Нагадаємо, єКнига — програма державної підтримки, в межах якої українці й українки, яким виповнилося 18 років, можуть упродовж року отримати допомогу від держави на купівлю книжок. Сума цієї допомоги становить 908,4 грн. Кошти можна використати упродовж трьох місяців виключно на купівлю паперових, електронних і аудіокниг українською мовою в книгарнях та видавництвах, які беруть участь у програмі. 

Увесь список книгарень доступний за  посиланням

Вас може зацікавити

В МКСК обговорили із радниками Консультативної місії ЄС продовження координації зусиль із протидії незаконному переміщенню культурних цінностей

МКСК внесло традицію храмового свята на Трійцю в селі Шульгинка до Нацпереліку нематеріальної спадщини України