Кремлівські наративи проти Європи: у Києві обговорили, як захистити європейський курс України

21 травня в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Атаки Кремля на євроінтеграцію: Як захистити європейський курс України» за участі представників органів державної влади, експертного середовища, медіа та громадянського сектору.

У межах заходу аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКСК Сергій Жуков представив результати дослідження «Антиєвропейські наративи Кремля: мапа інформаційних загроз для України». Воно демонструє, що росія намагається блокувати євроінтеграцію України шляхом дестабілізації громадської думки, зниження довіри до інституцій і формування негативних упереджень щодо ЄС.

Згідно з дослідженням, кремлівські наративи зводяться до тверджень, що «Україна — маріонетка Заходу», «Європейським елітам вигідна війна в Україні», «ЄС приречений на розпад» тощо. Для їх просування кремль використовує такі основні тактики: формування антиєвропейських мемів і антиєвропейської риторики; створення інформаційних приводів за допомогою різних заяв російських можновладців, що фактично є частиною інформаційних спецоперацій; маніпуляція заявами європейських політиків, які росіяни подають у вигідному для них світлі; створення фейків; доступ до аудиторії, зокрема, через українські псевдоресурси.

У контексті обговорення результатів дослідження, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос розповів про українсько-польський діалог щодо спільної історії як один із прикладів того, як можна протидіяти дезінформаційним впливам росії. За його словами, українська сторона з самого початку усвідомлювала, що будь-яке заглиблення в тему історичної пам’яті супроводжуватиметься дезінформаційними атаками: «Ми разом із польськими колегами погодилися, що обов’язково маємо спільно формулювати комунікаційні рамки, бо це позбавляє державу-агресора простору для маніпуляцій».

Він зазначив, що в майбутньому Україні доведеться вибудовувати подібні відкриті діалоги з іншими країнами.

«Транспарентність, відкритість, сміливість визнавати історичні моменти, і готовність до діалогу може бути ефективним інструментом в боротьбі з російською дезінформацією», — підкреслив Андрій Наджос.

Своєю чергою, заступниця керівника Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дарія Гайдай звернула увагу на те, що далеко не всі російські наративи є очевидними для української аудиторії. За її словами, лише у тісній комунікації з європейськими партнерами можна виявити ті дезінформаційні меседжі, які діють безпосередньо на території ЄС. «Це для нас один із пріоритетів — завжди залишатися в розумінні європейського контексту», — наголосила Дарія Гайдай.

Генеральний директор агентства «Укрінформ» Сергій Череватий зазначив, що проєвропейський курс України становить пряму загрозу для росії: «Ми чітко розуміємо, що наш проєвропейський курс це загроза для росії, це для них виклик. І вони будуть робити все, щоб цьому зашкодити».

Переглянути повну трансляцію круглого столу в записі можна за посиланням.

Організатори заходу: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Офіс віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКСК, Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ».

Вас може зацікавити

Відбулася зустріч представників МКСК та колективу Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» щодо подальшої роботи заповідника

Звільнено гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»