26 березня відбулося засідання Національної Ради безбар’єрності за участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Віце-прем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби.
На події були присутні члени Ради безбар’єрності — представники міністерств, ЦОВВ, Верховної Ради, Офісу Президента України, обласних військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, посли іноземних держав, представники проєктів міжнародної технічної допомоги, експерти громадських організацій.
Також на засіданні були присутні представники компаній, що розвивають безбар’єрність: Ощадбанк, Укрзалізниця та «Нова пошта».

Олена Зеленська зазначила, що, згідно з даними нещодавнього опитування від Центру соціальних змін і поведінкової економіки, проведеного за ініціативою ЮНІСЕФ, безбар’єрність — серед нових цінностей суспільства для 87 % українців.
«Це колосальні зрушення в суспільній свідомості. Таку вмотивованість людей треба зберегти. Тому хочу сфокусувати на цьому нашу увагу – ось суспільний запит нарешті з’явився, не відповісти на нього не можна», – зазначила перша леді України Олена Зеленська.
«В умовах повномасштабної війни всі ми усвідомлюємо головний державний пріоритет — це оборона і підтримка фронту. Водночас питання безбар’єрності не може бути другорядним і не може бути відкладеним на потім. Навпаки — саме війна зробила його ще більш актуальним. І це — питання справедливості, свідомості держави та поваги до громадян», — зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.
Під час засідання міністерства, державні та приватні компанії представили свої нові флагманські проєкти у сфері фізичної, економічної, суспільно-громадянської, інформаційної та освітньої безбар’єрності.

Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький представив новий флагманський проєкт МКСК «Культура без бар’єрів» на 2025-2026 роки.
«Мета проєкту — вирішення проблеми доступності до закладів культури та забезпечення рівних можливостей доступу до культурної інфраструктури та культурних послуг для всіх громадян», — підкреслив він.
Цілі проєкту:
- підвищити обізнаність працівників та працівниць закладів культури та мистецької освіти з питань рівності та недискримінації;
- забезпечити доступ до культурних послуг для всіх груп населення;
- забезпечити фізичний доступ до приміщень закладів культури та об’єктів історико-культурної спадщини;
- забезпечити можливість відвідування закладів культури для захисників та захисниць України, що перебувають на реабілітації.
Рішення, які пропонує проєкт: забезпечення безбар’єрності культурних просторів і послуг для всіх громадян та імплементація міжнародного досвіду для забезпечення безперешкодного доступу до об’єктів культурної спадщини.
Однією із складових проекту стане «Доступна опера» — створення умов для безбар’єрності в Національному театрі опери та балету України імені Тараса Шевченка.
Також планується запуск «Мапи доступності культурних просторів та послуг». Завдяки такому ресурсу люди зможуть дізнаватись про доступні культурні послуги.
На засіданні була представлена спільна Всеукраїнська кампанія соціальних змін «КОЛИ МОЖЕШ» в межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів». Всеукраїнська кампанія соціальних змін спрямована на:
- покращення розуміння та обізнаності громадськості щодо принципів безбар’єрності за напрямами: фізична, інформаційна, цифрова, суспільна, освітня та економічна;
- просування безбар’єрності як цінності, демонструючи практичні приклади та історії з реального життя, які ілюструють ці цінності в дії.
Кампанія реалізовуватиметься упродовж 2025-2026 років у координації з Міністерством культури і стратегічних комунікацій, Радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності та відділом соціальних та поведінкових змін ЮНІСЕФ.

Нагадаємо, з 2021 року до реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року включені 16 міністерств. Для розкриття змісту кожного з шести напрямів безбар’єрності, їхньої суспільного значення та впливу на життя людей центральні органи виконавчої влади взяли на себе зобов’язання з впровадження пріоритетних проєктів. Ознайомитися детальніше з їх повним переліком можете за посиланням.
