Культура як чинник відновлення: результати участі МКСК в URC2025 у Римі

Події URC2025

10–11 липня у Римі відбулася Конференція з питань відновлення України (URC2025), яка зібрала світових політичних лідерів, провідних експертів, урядовців та міжнародних партнерів для обговорення масштабної програми післявоєнного відновлення нашої держави. У межах Конференції ухвалено важливі рішення та підписано ключові угоди, що закладають фундамент сталого розвитку України. 

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України взяло активну участь, представивши культурний вимір стійкості українського народу.

За підсумками Конференції URC2025 та двосторонніх зустрічей було досягнуто низку конкретних домовленостей і запущено нові ініціативи на підтримку української культури:

  • Підписано грантову угоду між урядами України та Італії на 32,5 млн євро на відновлення шести обʼєктів культурної спадщини в Одесі. Угоду підготовлено спільно з Міністерством розвитку громад та територій України для підписання Віцепремʼєр-міністром Олексієм Кулебою та Міністром закордонних справ Італії Антоніо Таяні. Реалізатором проєкту в Україні стане МКСК.
  • Дано старт ініціативі Culture Resilience Alliance шляхом підписання Римського маніфесту між Міністрами культури України та Італії. До Альянсу вже долучились Іспанія, Нідерланди, Литва, Мальта, Румунія, міжнародні організації UNESCO та Europa Nostra. Альянс за координації МКСК стане платформою солідарності між державами, міжнародними організаціями, донорами, закладами культури та організаціями громадянського суспільства в наших спільних діях в шести пріоритетних напрямків, що були закріплені в Action Plan for Culture 2023-2024 (розроблений в партнерстві з UNESCO). 
  • Оголошено про запуск Фонду культурної спадщини України, який буде створений в партнерстві з ALIPH та в тісній координації з Єврокомісією. Діяльність Фонду буде направлена на відновлення об’єктів культурної спадщини, пошкоджених унаслідок війни, побудову укриттів та реставрацію культурних цінностей. 
  • Оголошено пакет підтримки від міністрів культури країн-членів Європейського союзу Team Europe за лідерства Гленна Мікалефа, Єврокомісара з питань справедливості між поколіннями, культури, молоді та спорту. Загальна сума нових ініціатив від 22 країн склала 12,2 млн євро. 
  • В рамках програми Creative Europe виділено додатково 2 млн євро на підтримку українських культурних і креативних організацій.
  • UNESCO оголосило про подальшу підтримку роботи Lviv Culture Hub, а також надання 25 стипендій для навчання реставраторів у Львівській національній академії мистецтв.
  • Італія через Інститут реставрації / Instituto Centrale per il Restauro надає експертну підтримку фахівцям Одеси для створення органу управління обʼєктом ЮНЕСКО. 
  • Анонсовано запуск «Школи культурного відновлення» (CURE) за підтримки Фонду партнерства заради стійкої України (PFRU) з бюджетом 575 тис. євро. Програма навчатиме представників громад з прифронтових регіонів інтегрувати культуру у місцеві стратегії відновлення. До платформи вже приєднались 16 громад та три всеукраїнські асоціації громад. 

В рамках виміру «Людський капітал» в панельній дискусії «Культура як наріжний камінь розвитку людського капіталу» взяли участь:

  • Микола Точицький, Міністр культури та стратегічних комунікацій України;
  • Алессандро Джулі, Міністр культури Італії;
  • Гленн Мікалеф, Єврокомісар з питань справедливості між поколіннями, культури, молоді і спорту;
  • Ганна Врублевська, Міністерка культури та національної спадщини Польщі;
  • Кріста Піккат, Директор напряму «Культура в надзвичайних ситуаціях»;
  • Фаусто Елісей, проректор Університету Перуджі;
  • Олександра Матвійчук, Голова Центру громадянських свобод, Нобелівська лауреатка (2022);
  • Дар’я Тимошенко, виконавча директорка Gunia Project. 

Модерувала панельну дискусію Аруна Гуджрал, Генеральна директорка ICCROM. 

Міністр культури та стратегічних комунікацій України провів під час Конференції низку двосторонніх зустрічей із ключовими міжнародними партнерами — з Міністром культури Італії Алессандро Джулі, Міністром культури і національної спадщини Республіки Польща Ганною Врублевською, виконавчим директором ALIPH Валері Фреландом, Президентом Світового Конгресу Українців Павлом Ґродом та Послом з міжнародного культурного співробітництва МЗС Королівства Нідерланди Деві ван де Верд. Обговорювалися питання захисту і відновлення культурної спадщини, залучення партнерів до Римського Маніфесту та Фонду української культурної спадщини, а також боротьба зі злочинами проти культури.

Під час URC2025 у Римі культурна спадщина та сучасне мистецтво були представлені як ключові складові національної ідентичності та стійкості через низку унікальних проєктів. Імерсивний павільйон «Unbreakable Ukraine», виставка сучасного мистецтва «Маленький принц» та артінсталяція DAKH II стали знаковими культурними подіями в рамках Конференції. 

Імерсивний павільйон «Unbreakable Ukraine», створений за участі культурної асоціації Boristene, імерсивної студії SARAVÁ та українського центру цифрової спадщини Skeiron, поєднує 3D-сканування, анімацію та звуковий супровід, щоб продемонструвати знакові об’єкти української культурної спадщини. Водночас інсталяція ініціює кампанію зі збору коштів на відновлення зруйнованих шкіл через платформу United24. Серед її перших відвідувачів — Президент України Володимир Зеленський, Перша леді Олена Зеленська, Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск та інші міжнародні партнери.

Інсталяція DAKH II (Vernacular Hardcore) досліджує, як культура і спадщина формують ідентичність, особливо в умовах війни. Вона складається з двох об’єктів — DAKH II та DAKH III. DAKH II, розміщена просто неба між фасадом Museo della Civiltà та обеліском Марконі, створена зі сталі й соломи та символізує крихкість і водночас стійкість культурної ідентичності. DAKH III — мобільна конструкція на колесах, встановлена в транзитному просторі конференц-зони, візуалізує вразливість укорінення в культурі. На соломі розкладено гарбузи — символ зрілості та збереження смаку попри нестабільність.

Виставка сучасного мистецтва «Маленький принц» об’єднала 31 роботу 23 українських художників і присвячена українським дітям — як символу надії, гідності й майбутнього. За перші дні її вже відвідали понад тисячу осіб, серед яких — міністри культури України та Італії Микола Точицький і Алессандро Джулі, митрополит Борис Ґудзяк, ректор УКУ Тарас Добко, архітектор Пауло Маттеуцці та інші представники культурної спільноти. Виставка експонуватиметься до 21 вересня в Museo delle Civiltà — одному з центральних культурних просторів Риму.

В рамках Конференції з питань відновлення була також представлена фотовиставка UNESCO «За обʼєктивом / Behind the Lenses», на якій експонувалися не тільки світлини зруйнованих обʼєктів культурної спадщини в Україні, але й спільні з міжнародними партнерами зусилля з документування, стабілізації та оцифрування памʼяток. 

У рамках фестивалю Legàmi / Зв’язки. Європейська душа України Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький передав бандуру до колекції Національного музею музичних інструментів Італії. Автентичний інструмент, виготовлений майстром Київського Кобзарського Цеху Русалімом Костиною, став символічним внеском у збереження української музичної спадщини. Під час церемонії Народний артист України та військовослужбовець Тарас Компаніченко виконав на бандурі традиційну думу.  Також в рамках виставки був представлений традиційний український одяг із фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України — комплекти з восьми регіонів кінця ХІХ — початку ХХ століть. Експозицію доповнили витинанки Дар’ї Альошкіної, писанки Тетяни Коновал і полотна Івана Карася. Виставковий проєкт в Національному музеї музичних інструментів триватиме до середини вересня. Фестиваль Legàmi / Зв’язки. Європейська душа поєднав в програмі майстер-класи, виставки, поетичні читання, концерти та експертні дискусії, створюючи платформу для діалогу та культурного обміну.

Крім того, у Римі на відкритому майданчику біля Колізею відбувся показ українського художнього фільму «Малевич» режисерки Дарії Онищенко. Стрічка заперечує російські тези про «російськість» відомого художника та представляє український контекст його творчості та життя в Україні. 

Відновлення України — це масштабний виклик, що потребує спільних зусиль держави, міжнародних партнерів та бізнесу. Проміжні результати URC2025 свідчать про готовність світу підтримати Україну на цьому шляху.

Реалізація культурного напряму на Конференції з питань відновлення України (URC2025) стала можливою завдяки: UNESCO, Міністерству закордонних справ Італії, Міністерству культури Італії, Спеціальній Верховній Інтендантурі Рима, Пантеону-Кастель Сант-Анджело-Дирекції Національних музеїв міста Рим, Музею цивілізацій, Національному Музею Музичних Інструментів, Посольству України в Італії, Національному музею народної архітектури та побуту України, Кобзарським цехам України, Національному ансамблю солістів «Київська камерата», Національній академії мистецтв України, Асоціації «Дивись українське!», Благодійному фонду «МХП-Громаді», Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ), Zag Gallery, Генеральній Дирекції Кіно і Аудіовізуальної продукції, Експериментальному Центру Кінематографії, Асоціації Ucraina CreAttiva, Асоціації Boristene, Імерсивній студії SARAVÁ Project, Skeiron, культурній інституції «Міжвухами». 

Вас може зацікавити

Сергій Бєляєв відвідав Нікополь у межах програми підтримки прифронтових закладів культури

Від Київської Русі до сучасності: У Києві відкрилась виставка «Скарби державності»