Культура як основа національної стійкості: стратегія збереження та розвитку

У межах спеціальної події відбулося представлення плану МКСК в розрізі пункту 9. Культурний суверенітет України, що є важливою складовою  Внутрішнього плану стійкості України, який складається з десяти пунктів. Його представив Президент України у Верховній Раді України 19 листопада 2024 року. 

У заході взяли участь: заступниця Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська, представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, дипломатичного корпусу країн-партнерів, офісу ЮНЕСКО та міжнародних фондів, що підтримують сферу культури.

Поняття Культурний суверенітет, як право та спроможність української політичної нації формувати, виражати та зберігати власну культурну ідентичність і спадщину, вільну від зовнішнього домінування, стало ключовим у контексті обговорення стійкості України перед сучасними викликами.

Під час відеозвернення Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак зазначив: «Україна веде війну за свою ідентичність. Росія намагається стерти нашу культуру, як це було зроблено в Маріуполі, коли ворог знищив театр, де ховалися діти. Вони руйнують наші церкви, музеї. Для Кремля це теж об’єкти критичної інфраструктури».

Керівник ОПУ наголосив, що Україна завжди була частиною європейського культурного простору і продовжує нею бути. За його словами, сьогодні Україна відстоює не тільки свої права, а й спільні цінності всієї демократичної спільноти. 

На спеціальній події МКСК було представлено ключові аспекти зміцнення стійкості України через культуру. Зокрема, Міністр  культури та  стратегічних  комунікацій України Микола  Точицький зробив акцент на тому, що культура є невіддільною частиною політики безпеки України.

Учасникам презентували законодавчі ініціативи, які визначають культуру як пріоритет національних інтересів. Також обговорили питання гармонізації українського законодавства у сфері культури з європейськими нормами в рамках інтеграції України до ЄС. Міністр анонсував «Культурний Рамштайн» як регулярну партнерську платформу, для координації допомоги в зміцненні стійкості сектору культури, що є невіддільною частиною європейського простору. 

Микола Точицький зазначив: «Зустріч міністрів культури G7 у вересні в Неаполі стала важливим кроком у координації нашої співпраці. Ми з нетерпінням чекаємо на зустріч URC 2025, яка відбудеться в липні у Римі, і сподіваємося, що культура стане наскрізною темою для всіх чотирьох вимірів, забезпечуючи основу для стійкості України.»

Ключовими напрямами внутрішнього плану стійкості міністерства є: захист культурної спадщини, стійкість сфери культури та згуртованість суспільства, а також голос української культури у світі. Стратегічні комунікації, як частина інформаційної стійкості держави, також є у сфері відповідальності МКСК. 

«Культурна ідентичність дорівнює безпеці держави. Ми маємо не лише протидіяти дезінформації, а й створювати наративи про те, ким ми є і проти кого ми боремося», — підсумував Микола Точицький, закликаючи всіх присутніх підтримувати українську культуру як потужний елемент національної стійкості.

Захід відбувся за сприяння Офісу підтримки відновлення, що реалізується у партнерстві з ЮНЕСКО Ukraine за фінансової підтримки Японії, імплементується Громадською спілкою «Фонд підтримки реформ в Україні».

Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні Кʼяра Децці Бардескі та іноземні дипломати зі свого боку підтвердили підтримку Міністерства культури та стратегічних комунікацій та його пріоритетів в рамках пункту Культурний суверенітет на тлі атак росії саме на українську спадщину.

Міністерство також працює над проєктом стратегії  розвитку культури на 2025-2030, що є складовою Ukraine Facility Plan. З першими напрацюваннями МКСК вийде на обговорення до громадянського суспільства, органів місцевого самоврядування, закладів сфери культури та експертів найближчим часом.

Вас може зацікавити

MyPompeii: відтепер італійський додаток про місто Помпеї доступний українською мовою

MyPompeii: відтепер італійський додаток про місто Помпеї доступний українською мовою

Українську традицію і мистецтво оздоблення яєць визнано культурним надбанням людства

Українську традицію і мистецтво оздоблення яєць визнано культурним надбанням людства