Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький опублікував блог для видання Lb.ua, присвячений цілям культурної дипломатії під час повномасштабної російської агресії проти України.

Фото: Олександр Ратушняк
Міністр підкреслив, що культурна дипломатія нині виконує стратегічну функцію для майбутнього існування Української держави.
«У нас більше немає мандату говорити назовні про культуру, замовчуючи при цьому порядок денний політики та геополітики», — зауважив Микола Точицький.
Міністр нагадав, що українцям доводиться протистояти наративам, що ставлять під сумнів цілісність держави — через мову, релігію, традицію, навіть топоніміку. Відтак, культура є інструментом опору до спроб нав’язати хибні уявлення про Україну.
Окрім зовнішньої дії, культурна дипломатія має потужний внутрішній потенціал — сприяти реформуванню культурної політики, створювати нові сенси, орієнтовані на факти, критичне мислення та громадянську відповідальність.
«Факти і критичне мислення — це наша зброя, а “озброєння” молоді знанням власної культури — запорука тривалого миру», — зазначив Микола Точицький. Він також наголошує на важливості історичної правди про російську агресію, її причини, наслідки та відповідальних за неї.
Міністр звертає увагу на гібридну війну, яка ведеться не лише проти України, а й проти всього демократичного світу. Міф про «велику російську культуру» досі впливає на світове сприйняття, хоча фактично побудований на колонізації й привласненні спадщини підкорених народів. Міністр закликає долати цю політику не емоціями, а системною роботою — з раціональними оцінками, метриками та розумінням правил культурної конкуренції.
Підсумовуючи, Микола Точицький наголосив, що для ефективної культурної дипломатії потрібні три речі — ідеологічна рамка, професійна відповідальність і організаційна злагодженість. «Ці компоненти у нас є. Інакше нашої країни вже б не існувало», — зазначає він.
Детальніше — за цим посиланням