Культурно-інформаційний простір як поле бою, а наступальна культурна політика — передумова перемоги: у Києві пройшов форум Культнаступу

9 жовтня у Києві вперше відбувся Форум Культнаступу, покликаний об’єднати зусилля влади, громадянського суспільства і культурних індустрій задля наступальної культурної політики — безповоротного звільнення культурно-інформаційного простору від російського впливу та активного просування українських інтересів у світі.

У заході взяли участь представники громадського сектору, культурних індустрій, митці, військові, народні депутати та урядовці.  

Першу дискусійну панель «Розширення українського мовно-культурного простору як чинник національної безпеки і передумова української перемоги» розпочав Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький: «Є три елементи, навколо яких ми зараз концентруємо зусилля: збереження української спадщини, у тому числі й української мови; оцінка і повернення української ідентичності в європейський простір, який, до слова, закладала, в тому числі, багатонаціональна Україна; створення продукту, який буде цікавий і органічно поєднуватиметься з великою європейською культурою. Для того, щоб чітко реалізувати ці три елементи, нам потрібні стратегії, не одна, а декілька, які об’єднаються в одну велику стратегію повернення української культури в простір фундаторів європейської ідентичності».

Міністр додав, що навіть у найважчі часи, коли все українське забороняли, а українців пригнічували та висилали до Сибіру, нам вдалося зберегти свою ідентичність і свою культуру.

«Найважливіше завдання зараз — зламати шаблони, які були нав’язані в радянські часи. Для того, щоб реалізувати поставлені завдання і цілі, потрібно оцінити ризики, забезпечити правильний менеджмент і транспарентне використання тієї допомоги, яка надається Україні», — підкреслив Микола Точицький.

У свою чергу голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України Микита Потураєв розповів про законотворчу діяльність комітету щодо підтримки розвитку культури та інформаційної сфер, а також про фінансування галузі. 

«На жаль, понад 30 років сфера культури фінансується за залишковим принципом. На 2022 рік ми закладали рекордне фінансування галузі, але через повномасштабне вторгнення цього не сталося. В такому контексті я хотів би бачити українську культуру «з кулаками». Для того, щоб ситуація змінилася, потрібен тиск суспільства», — наголосив Микита Потураєв.

Тему продовжив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. За його словами, «питання національної ідентичності та свідомості це те, що ми трансформуємо в дії, пов’язані з підтримкою нашої культури. Водночас культура зберігається тоді, коли ми можемо захистити право кожного українця у тому числі на навчання українською мовою в українській школі як на Батьківщині, так і за кордоном». 

«Нам потрібна стратегія децентралізації культури. Ми маємо «закачати» український продукт у найтонші капіляри нашої країни. Сьогодні можемо спостерігати концентрацію культурних осередків у великих містах, але потрібно подумати і про провінційні населені пункти. Ми не повинні залишати їх на поталу, аби не втратити з ними зв’язок. Культура — це безпекова річ, що має стати найвищим пріоритетом», — прокоментувала співзасновниця  «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка.

Під час наступних двох панелей учасники дискутували про те, як подолати російські впливи і донести український культурний продукт до споживачів у реальному й віртуальному просторі, говорили про дієві інституції і послідовну політику як ключові елементи успіху.

У рамках заходу було представлено Маніфест Культнаступу. Щоб долучитися до ініціативи та підписати Маніфест — перейдіть за посиланням.

Нагадаємо, що Форум Культнаступу ініційований членами руху «Простір свободи» та громадської організації «Український світ».

Фото Антоніни Вишневської

Вас може зацікавити

Триває прийом заявок на конкурсну програму «Стійкість суспільства через культуру»

Триває прийом заявок на конкурсну програму «Стійкість суспільства через культуру»

Як покарати агресора за знищення української культурної спадщини — у Києві обговорили стратегію боротьби з російським геноцидом в Україні

Як покарати агресора за знищення української культурної спадщини — у Києві обговорили стратегію боротьби з російським геноцидом в Україні