Київська картинна галерея презентувала два виставкові проєкти — «Віч-на-віч із Миколою Ґе» та «Терещенківська, 9»

10 квітня у Київській картинній галереї відбулась презентація двох міжмузейних історико-мистецьких виставкових проєктів — «Віч-на-Віч із Миколою Ґе» та «Терещенківська, 9».

Відкриваючи захід, з вітальним словом до присутніх звернулася заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар: «Хочу щиро подякувати всьому колективу музею за стійкість і відданість справі в цей складний час. Освіта і просвіта набувають сьогодні особливої ваги — адже саме на музеях і культурних інституціях лежить важлива місія: допомагати суспільству знаходити відповіді на непрості запитання. Як усе було насправді? Яка наша справжня історія? Хто жив на цій землі й яку спадщину залишив? Саме тут, у цих стінах, ми маємо унікальну нагоду відкрити для себе не лише історію будівлі, а й глибше зрозуміти розвиток нашого міста, глибше дослідити діяльність відомих людей того часу, і  дізнатися яку роль ця будівля відігравала у державотворенні України».

Своєю чергою в.о. Генерального директора Київської Національної картинної галереї Оксана Підсуха додала: «Це незвичний формат — ми вперше презентуємо одночасно два виставкові проєкти. Вперше після руйнівних наслідків російської ракетної атаки та проведення необхідних ремонтних робіт ми відкриваємо для відвідувачів наш історичний простір. Реставраційні роботи ще тривають, але ми вже сьогодні радо запрошуємо всіх відвідати цей київський маєток, заглибитися в його атмосферу та дізнатися більше про його унікальну історію».

У рамках заходу провідна наукова співробітниця Київської картинної галереї, кураторка виставки «Віч-на-віч з Миколою Ґе» Мар’яна Кружкова запросила присутніх познайомитися з видатним художником із франко-українським етнічним корінням Миколою Ґе через призму його життя і творчості в Україні. Центральним експонатом цієї виставки є «Портрет Марії Скоропадської, у дівоцтві Миклашевської, з синами Михайлом та Павлом». Це одне із перших зображень майбутнього гетьмана Павла Скоропадського, що також відтворює побут української аристократії XIX століття. 

Окрім портрета, на виставці представлені історичні та мистецькі артефакти з колекцій Музею гетьманства, Музею родини Шереметьєвих та Музею історії моди Марини Іванової, які розширюють історичний та мистецький контекст твору. Серед раритетів, які належали Скоропадським або безпосередньо пов’язані з ними, експонуються печатка з родовим гербом Скоропадських XIХ століття, печатка гетьмана Павла Скоропадського, портрет полковника Михайла Миклашевського XIХ століття та фарфор порцелянової мануфактури Миклашевських.

Своєю чергою науковиця Київської картинної галереї та кураторка виставки «Терещенківська 9» Олена Корус розповіла про один із найвідоміших київських маєтків за адресою Терещенківська, 9 та його мешканців — родину Терещенків. У збережених інтер’єрах представлено історію будинку — від спорудження 1874 року до відкриття в його стінах Київської галереї у 1922 році. Важливою подією стало повернення оригінальних печаток Міністерства закордонних справ УНР, що нагадують про значущу історичну роль маєтку: у 1917–1919 роках тут працювало МЗС українських урядів.

Серед унікальних експонатів, що  демонструють Терещенків як власників провідних українських підприємств свого часу, — печатки винокурного заводу й маєтку в Денишах. Окрасою виставки стали живописний твір Івана Айвазовського «Сцена з Каїрського життя і загальна панорама міста» та скульптура Марка Антокольського, створена на замовлення Федора Терещенка. Вперше від початку повномасштабної війни ці шедеври з колекції музею знову постали перед глядачами.

Виставкові проєкти триватимуть упродовж кількох місяців, тож усі бажаючі мають можливість ознайомитися з експонатами та відчути атмосферу епох, що оживають у стінах Київської картинної галереї.

Вас може зацікавити

У Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва презентували виставку «Ремесла, що живуть»

У Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва презентували виставку «Ремесла, що живуть»

Експертна рада з комунікацій безбар’єрності при МКСК затвердила план роботи на 2025 рік 

Експертна рада з комунікацій безбар’єрності при МКСК затвердила план роботи на 2025 рік