Сьогодні, 4 червня, у Музеї історії міста Києва відкрилась виставка «Лавра Небесна». Вона присвячена головній духовній святині українського народу – Києво-Печерській лаврі. Проєкт має привернути увагу до історії, краси та сили легендарної київської пам’ятки.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6669-1024x683.jpg)
Фото Антоніни Вишневської
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6811-1024x683.jpg)
«Вкотре роботи знайшли свого вдячного поціновувача, який зверне увагу не тільки на її унікальну форму, яка, без сумніву, є ознакою найвищої майстерності авторки, але й зверне увагу на глибокий зміст. Сьогодні ми прагнемо духовного очищення і відродження України. І в цьому аспекті українська держава та Православна церква України є одним цілим, що виконує одну спільну суспільну задачу, а саме: відродження справжньої української духовності, очищення від ворожих проросійських наративів і формування тієї високої духовної культури, яка зароджувалася багато століть тому на території Києво-Печерської лаври», – сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6716-1024x683.jpg)
Центральне місце в експозиції займає ювелірна художня композиція «Лавра Небесна» авторки Ірини Карпової. Художниця створила цю роботу 20 років тому. Саме у цей час, після 300-річного поневолення Лаври, представляє її на широкий загал. Як символ перемоги України в духовній сфері та символ віри у світле майбутнє для українського народу.
«Ми маємо можливість на власні очі побачити ще один справжній шедевр. Не тільки для міста Києва, а й загалом для нашої української держави, для нашої української православної церкви – це сама Києво-Печерська лавра. Назва цього твору «Лавра Небесна». Це відображення нашої лаври земної, яку ми маємо, і яка є насправді душею, серцем українського народу», – зазначив предстоятель Православної церкви України, митрополит Епіфаній.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6801-1024x683.jpg)
«Лавра Небесна» – це художній твір, сповнений глибоким філософським сенсом, який несе в собі світоглядні принципи духовності. У роботі над ним використовувались як давні традиції ювелірного виробництва церковних предметів, зокрема майстрів київського відділення фірм К. Фаберже та Й. Маршака, так і новітні технології.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6833-1024x683.jpg)
«Пані Ірина Карпова, авторка цієї неймовірної ювелірної симфонії, сьогодні проживає не в Україні, але Лавра Небесна була створена майже 20 років назад в Україні. Коли вона приїздила в Київ минулого разу, то сказала «Я хочу, щоб її бачили люди». І для мене це був основний сигнал для того, щоб я почала діяти. Ми почали з колегами говорити, як зробити так, щоб лавра повернулася в душі та в очі українців, які були позбавлені цієї краси», – розповіла генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6792-1024x683.jpg)
Виставка має стати місцем для рефлексій і обговорень цінності Лаври – і як культурного осередку, і як пам’ятки архітектури, і як духовного центру. Кожен з відвідувачів зможе віднайти у цьому проєкті свої сенси.
![]( https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/dsc6841-1024x683.jpg)
На виставці представлені роботи з фондів Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», Музею Шереметьєвих, Музею історії міста Києва та приватних колекцій.
Проєкт здійснено за підтримки Favbet Foundation, за участі ZP Law Office of Zoriana Pelekh.
Ознайомитися з виставкою можна з 5 червня згідно графіку роботи Музейно-виставкового центру Музею історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7.