Львів офіційно став Молодіжною столицею Європи-2025

3 квітня у Львівському національному академічному театрі опери та балету відбулася урочиста церемонія відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Ця визначна подія об’єднала молодь, міжнародних гостей, представників влади та громадянського суспільства. 

Такий статус українське місто отримало вперше в історії конкурсу і Львів розпочав цей рік потужно та емоційно. Церемонія розпочалася з виконання Державного Гімну України у виконанні Тараса Тополі, фронтмена гурту «Антитіла» та амбасадора Молодіжної столиці Європи. 

Після хвилини мовчання, присвяченої загиблим захисникам і мирним мешканцям, гості побачили прем’єру театралізованої аудіовізуальної подорожі «Як звучить Львів», що поєднала музику, відеоінсталяції, світло та хореографію. Атмосферу доповнило виконання Святославом Вакарчуком пісні «Місто весни», яка символічно підкреслила дух події.

На честь обрання Львова Молодіжною столицею Європи у Львівській опері погасили поштову марку. На ній зображено офіційний логотип цього почесного титулу. 

Голова Комітету Європейського Парламенту з культури та освіти Нела Ріль відзначила під час брифінгу, що титул принесе Львову багато туристів та можливостей для молоді. Їй дуже сподобалася столиця Галичини, а особливо, що молодь долучається до розвитку міста.

Гленн Мікаллеф, Комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту зазначив: «Цей титул відображає вашу відданість місту та країні. Сьогодні я відвідав Личаківське кладовище і був дуже зворушений, скільки молодих людей віддало своє життя за європейські цінності. Ми спостерігаємо як різко змінилось життя молоді в Україні: багато хто планував йти в університет або на першу роботу, але пішли на війну. І вони борються за безпеку усієї Європи, щоб забезпечити нам усім світле майбутнє. Це відображає найбільшу жертву за найважливіші цінності».

Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко наголосила на важливості того, що саме Львів став символом європейського руху серед української молоді. 

У своїй промові вона підкреслила: «Оптимізм – це те, що притаманно молоді, і це саме те, що веде Україну до майбутнього».

Галина Григоренко також відзначила, що Львів став одним із перших міст, які затвердили молодіжну стратегію, що є не лише формальністю, а реальним кроком до спільного планування майбутнього.

На завершення промови вона процитувала вірш Павла Коробчука, наголосивши на силі мистецтва говорити за тих, хто вже не може, і зберігати пам’ять через поезію, музику, танець, книги, театри та мрії. Вона звернулася до молоді з такими словами: «Співайте, танцюйте, читайте книжки, ходіть у театри, відвідуйте концерти, музеї, бібліотеки, мрійте і будуйте цю країну. Тому що без вас майбутнє цієї країни неможливе».

Серед почесних гостей події: Рареш Войку — президент Європейського молодіжного форуму; Мунір Мамедзаде — голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні; Матвій Бідний — Міністр молоді та спорту України; Олена Ковальська — заступниця керівника Офісу Президента України; представники місцевої влади, національних молодіжних платформ і громадських ініціатив.

Завершальним акордом вечора став виступ Артура Дроня, письменника та військовослужбовця 125-ї окремої бригади територіальної оборони. Його промова була сповнена сили, честі та відповідальності: «Ми — покоління, яке будує. Не чекає. Не просить. А творить. І цей рік — для того, щоб про це дізналася вся Європа».

Попереду рік активностей, взаємодій і нових можливостей для молоді. Вже 4 квітня організатори запрошують на Вечір пам’яті, присвячений молодим захисникам, які загинули за Україну. Захід відбудеться у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, а також транслюватиметься на YouTube-каналі «Суспільне Львів». Додаткові офлайн-перегляди організовані у «Республіці Саду», «Плаві» та дворику Львівської Ратуші.

Організатором відкриття є мережа ТВОРИ! Львівської міської ради за підтримки партнерів: ЮНІСЕФ; Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW; Проєкту «EU4Youth IV», що співфінансується ЄС та BMZ та виконується GIZ; KredoBank.

Нагадаємо, титул «Молодіжна столиця Європи» присвоюють місту, яке перемогло у міжнародному конкурсі. Львів брав участь у ньому чотири рази та двічі виходив у фінал. Конкурсна заявка передбачає розробку інноваційних заходів і програм, що сприятимуть залученню молоді та покращенню якості її життя. У 2022 році Львів офіційно отримав титул Молодіжної столиці Європи 2025.

Вас може зацікавити

«Журналісти мають значення»: відбулося п’яте засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи в Україні

«Журналісти мають значення»: відбулося п’яте засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи в Україні

В МКСК обговорили спільні зусилля з «Репортерами без кордонів» щодо захисту журналістів та боротьби з дезінформацією 

В МКСК обговорили спільні зусилля з «Репортерами без кордонів» щодо захисту журналістів та боротьби з дезінформацією