Під час другого модулю першої міжнародної Конференції з питань культури в України «Співпраця заради стійкості» «Національні та міжнародні санкції: протидія незаконному переміщенню культурних цінностей» учасники обговорили важливість спрямування глобальних зусилль на запобігання розграбуванню та несанкціонованій торгівлі культурною спадщиною України та забезпечення відповідальності за воєнні злочини, скоєні проти культурних цінностей.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-02-02-o-11.39.53_c59403b4-1024x681.jpg)
Фото Андрія Акатьєва
Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Андрій Наджос у своєму вітальному слові подякував кожній державі за надання необхідної допомоги Україні. Він також відзначив важливість ухвалення резолюції Парламентською асамблеєю Ради Європи про протидію знищення культурної ідентичності під час війни та миру.
«Політика геноциду має бути зупинена, у цьому немає жодних сумнівів, і Україна роками робить це на полі бою. Ми вдячні всім міжнародним інституціям, організаціям, ЄС, ЮНЕСКО, Раді Європи за участь у цій боротьбі. У резолюції зазначається, що навмисне знищення культурної спадщини та ідентичності є воєнними злочинами та злочинами проти людяності. Також тиждень тому Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо дезінформації та історичних фальсифікацій, які Росія використовує для виправдання своєї війни. Ми вдячні кожному за ваші дії та кроки у цій боротьбі», — зазначив Андрій Наджос.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7496-566-1024x683.jpg)
Заступниця Міністра юстиції України Інна Богатих презентувала статистику з викрадення росією обʼєктів культурної спадщини. За її словами, загалом втрачено близько 7 мільйонів культурних цінностей, 1,5 мільйона ще залишаються на окупованих територіях: «Україна вже ініціювала застосування санкцій до фізичних та юридичних осіб, які причетні до розкрадання та надання дозволів на здійснення незаконних археологічних розкопок на окупованих територіях. Але, окрім санкцій, кожен факт незаконного поводження з культурними цінностями України має бути ретельно розслідуваний та усі причетні особи мають понести також кримінальну відповідальність».
«Росія здійснює щоденний геноцид проти України, проти українського народу. І мета Росії не змінилася за ці роки. Вона така ж, як і в 2014 році, коли почалася російська агресія, — знищити Україну як країну, як націю, як суверенну, незалежну європейську країну, але також знищити українську культуру та ідентичність. Очевидно, що це атака і на демократію. І це не лише питання перемоги в Україні. Перемога України — це перемога Європи і всього демократичного світу проти диктатури і авторитарних режимів», — наголосила заступниця Міністра закордонних справ України Марʼяна Беца.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7516-586-1024x683.jpg)
За її словами, за 4 роки активної роботи вдалося суттєво послабити вплив росії на міжнародному рівні. У 2022 році країна-агресор зазнала поразки на виборах до дев’яти органів та програм ЮНЕСКО. Також було досягнуто значного прогресу у документуванні злочинів росії проти української культури та посиленні санкцій проти її організацій.
Окрім цього, Україна зробила важливі кроки для збереження своєї культурної спадщини. Зокрема, у грудні 2024 року на 19-й сесії Комітету із захисту культурних цінностей під час збройних конфліктів Україна ініціювала рішення щодо наслідків пошкодження культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом ЮНЕСКО. Також у список об’єктів, що знаходяться під посиленим захистом, увійшло 27 об’єктів культурної спадщини України.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7539-609-1024x683.jpg)
Своєю чергою представник Офісу Генерального прокурора Василь Яцинь та представник Національної академії Служби безпеки України Олексій Шевчук детально розповіли про злочини, які вчинила росія проти культурної спадщини. Зокрема, йдеться про численні музеї, бібліотеки, галереї, заклади мистецької освіти, церкви.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7561-631-1024x683.jpg)
«Кожна врятована церква, кожен збережений витвір мистецтва, кожен захищений історичний документ — це перемога над руйнуванням і забуттям. У цій боротьбі ми поділяємо спільну відповідальність за створення ефективних механізмів захисту, сприяння міжнародному співробітництву та надання конкретної підтримки тим, хто ризикує своїм життям заради порятунку української культурної спадщини. Ми продовжуватимемо зміцнювати ці зусилля через культурні партнерства, спільні виставки та програми з консервації та реставрації», — заявив Міністр культури Республіки Молдова Серджіу Продан.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7566-636-1024x683.jpg)
«Ми закликаємо вас усіх підписати Нікосійську конвенцію. Наразі це єдиний міжнародний договір, що фокусується на кримінальних заходах і санкціях за незаконну діяльність, таку як руйнування та незаконний обіг культурної спадщини. Саме тому сьогодні я приєднаюсь до запропонованої Декларації від імені Республіки Кіпр. Я хотіла б запросити українських експертів приїхати на Кіпр і співпрацювати з нашими командами для спільних зусиль у боротьбі з цим жахливим явищем. Ми будемо з Україною стільки, скільки потрібно», — підкреслила заступниця Міністра культури Республіки Кіпр Васілікі Кассіаніду.
![](https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/and_7584-654-1024x683.jpg)
Наприкінці другого модулю Державний секретар Міністра культури та медіа Чорногорії Бошко Ковачевіч відзначив важливість підтримки України у збереженні її незалежності, цілісності та суверенітету: «Я підтримую прагнення українців стати повноправним членом ЄС і вітаю вас з початком переговорного процесу. Я впевнений, що в найближчому майбутньому ми станемо свідками цієї події, що сприятиме покращенню умов життя наших громадян та збереженню миру і толерантності».