23 червня заступник Міністра культури та інформаційної політики з питань європейської інтеграції Світлана Фоменко взяла участь в онлайн-засіданні Парламентської Асамблеї Україна – Польща.
«Варто згадати про місця пам’яті. Це важлива обставина. Адже, саме вона є в центрі польсько-української дискусії про увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій. Протягом сьогоднішньої сесії не раз звучало, що наші держави прагнуть до прозорих, партнерських і паритетних взаємин. Це означає, що ми відкидаємо принцип подвійних стандартів. Якщо польська сторона наполягає на увічненні виключно конкретних поховань, а відтак прагне до встановлення лише надгробних пам’ятників – ми готові і тут йти назустріч польським партнерам» – зазначила Світлана Фоменко.
З 2014 по 2019 рр. на території Республіки Польща було скоєно щонайменше 17 актів вандалізму щодо 9 українських пам’ятників та місць поховань.
Проте:
– жоден із зруйнованих українських пам’ятників не був відновлений повною мірою;
– жоден випадок не був розслідуваний польськими правоохоронними органами, аби організаторів та виконавців злочину притягнули до відповідальності.
У період з 2014 по 2019 рр. в Україні зазнали наруги 4 польських меморіальних об’єкти (всі у 2017 році), з них 3 були споруджені з порушенням процедур, визначених чинним законодавством України. Всі пам’ятники були відновлені коштом української сторони.
В рамках двосторонньої співпраці від імені МКІП пані Фоменко запропонувала розглянути активізацію співробітництва в рамках ЮНЕСКО шляхом розроблення транскордонного номінаційного досьє для дендропарку Софіївка (Умань, Україна) та парку-пам’ятки з палацовим комплексом Аркадія (Неборув, РП). У нас вже є подібні приклади співпраці, «Дерев’яні церкви польського та українського регіону Карпат», які було внесене до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.