МКІП звернулось з офіційним листом до Національної музичної академії України щодо відмови від імені П. І. Чайковського у назві закладу

Події

Міністерство культури та інформаційної політики України звернулось офіційним листом до Національної музичної академії України з пропозицією відмовитись від імені П. І. Чайковського у назві Академії. 

У листі МКІП посилається на норми частини другої статті 5 та частини першої статті 11 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій». За результатами розгляду такого листа НМАУ має внести відповідне подання до МКІП, аби продовжити процедуру.

«Засмучує, що в такий час, коли чорне та біле є очевидним, ми не можемо прийти до спільної згоди. Ми бачимо бажання та заклики студентів, тому шукаємо шляхи вирішення ситуації», – сказав Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України. 

Відповідно до українського законодавства, імена фізичних осіб присвоюються з метою увічнення пам’яті про осіб, які внесли вагомий внесок у боротьбу за незалежність, розбудову Української держави, підтримання міжнародного миру і безпеки, зміцнення міжнародного авторитету України.

Натомість згідно з дослідженнями музикознавців, діяльність П. І. Чайковського не була пов’язана з Академією в її історіогенезі, сам композитор ідентифікував себе як «корінна російська людина».

Крім того, концепцією гуманітарної політики країни-агресора композитор визначений як демонстратор унікальності російської культури у світі, у зв’язку з чим його ім’я є російським культурним брендом, що в умовах тривалої війни агресора проти України та її ідентичності є суттєвим фактором для перегляду доцільності вживання його імені в назвах державних установ.

Нагадаємо, МКІП неодноразово виступало з позицією щодо необхідності відмови від імені П. І. Чайковського у назві Національної музичної академії України.  Нагадуємо, що Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики України з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму зазначила, що абсурдно виглядає ситуація, коли дві консерваторії у світі – у Москві та Києві – мають ім’я Чайковського, а фрагмент його концерту є офіційно затвердженим гімном, який звучить під час виступу російської олімпійської команди під нейтральним прапором, фактично будучи символом нинішньої росії як держави. Окрім того, вилучення цього імені з назви закладу підтримав Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики на своєму засіданні 21 липня 2022 року, на якому ректор Академії М. О. Тимошенко погодився з необхідністю відповідних змін. 

 Переглянути відео

Вас може зацікавити

Микола Точицький та Гленн Мікаллеф обговорили захист української культури від російської агресії

Микола Точицький та Гленн Мікаллеф обговорили захист української культури від російської агресії

Триває прийом заявок на конкурсну програму «Стійкість суспільства через культуру»

Триває прийом заявок на конкурсну програму «Стійкість суспільства через культуру»