МКСК підтримує петицію з вимогами позбавити Росію членства у Міжнародній раді музеїв (ICOM)

Французька громадська організація «За Україну, за їхню та нашу свободу!» створила петицію з вимогами позбавити росію членства у Міжнародній раді музеїв (ICOM). 

Міжнародна рада музеїв — всесвітнє об’єднання музеїв та їх працівників для збереження, охорони та популяризації світової природничої і культурної спадщини, матеріальної та нематеріальної. Її створили у 1946 році в Парижі. ICOM об’єднує музеї з більш ніж 80-ти країн, де створені національні комітети.

Стаття 7.2 Кодексу етики ICOM визначає, що музейна політика повинна ґрунтуватися на міжнародному праві, яке є стандартом у тлумаченні етичного кодексу організації.

У петиції наголошено, що членство установ та осіб, які знищують, розграбовують та фальсифікують культурну спадщину, порушує ці принципи. Як пише французька організація, багато національних комітетів вже закликали до цих виключення Росії з ІСОМ – поки що безрезультатно.

З 2022 року Україна докладає зусиль для виключення рф з ICOM, надаючи відповідні докази до Виконавчої ради організації щодо порушень, скоєних російськими музейниками — членами ICOM.

Україна також запровадила санкції стосовно російських культурних діячів, директорів музеїв та вищих посадових осіб Міністерства культури рф та Криму за проведення незаконних археологічних розкопок, що ведуться рф на території Криму з 2014 року, а також вивезення культурних цінностей з окупованих територій, зокрема з українських музеїв. 

У петиції також наголошується, що мета росії полягає не лише у фізичному знищенні української культурної спадщини, а й у її привласненні та русифікації. Такі дії розпочалися ще у 2014 році після окупації Криму, коли з місцевих музеїв вивезли тисячі артефактів.

У 2016 році Третьяковська галерея влаштувала масштабну виставку робіт художника Івана Айвазовського, де 38 із 120 творів були взяті з кримських зібрань. Європейські музеї продовжували співпрацю з галереєю до початку повномасштабного вторгнення у 2022 році.

У липні 2024 року стало відомо, що об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО — Херсонес — був пограбований, а на його місці відкрили «Музей Криму та Новоросії», що легітимізує російську агресію через пропаганду.

Із початком повномасштабної війни мародерство в окупованих регіонах лише посилилося. У Херсоні було викрадено понад 13 тисяч експонатів з музею Олексія Шовкуненка та Краєзнавчого музею. У Маріуполі росіяни вивезли твори Івана Айвазовського та Архипа Куїнджі. Також зникла цінна колекція «Скіфського золота» з Мелітополя.

Зараз понад 77 музейних колекцій з окупованих територій України включено до Державного каталогу Музейного фонду Російської Федерації.

Ці дії порушують норми міжнародного права, зокрема Гаазьку конвенцію 1954 року про захист культурних цінностей під час збройних конфліктів, підписаною і росією.

Автори петиції наголошують, що хоча міжнародне право одного дня може забезпечити повернення викрадених цінностей, судові процеси триватимуть роками. Тим часом російські артдилери вже відновлюють контакти з міжнародними колекціонерами, зокрема на відомих арт-ярмарках, як у Маастрихті.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України підтримує зазначену ініціативу французької громадської організації «За Україну, за їхню та нашу свободу!», та інформує про триваючу роботу, спрямовану до притягнення працівників музейної сфери держави-агресора до відповідальності за злочини проти української культурної спадщини.    

Вас може зацікавити

У Гельсінкі Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький провів низку двосторонніх зустрічей

Галина Григоренко взяла участь у міжнародній конференції з питань захисту культурної спадщини в Женеві