20 листопада у пресцентрі Українського кризового медіа-центру відбулося публічне обговорення на тему «Відновлення ветеранів через культуру», ініційоване Міністерством культури та стратегічних комунікацій у співпраці з Міністерством у справах ветеранів.
У заході взяли участь представники Уряду, ветеранських організацій, закладів культури та органів місцевого самоврядування.
Під час заходу директорка Департаменту відновлення та культурної реінтеграції деокупованих територій МКСК Діана Трима презентувала План заходів з підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України через культуру на 2025–2027 роки, напрацьований Міністерством культури та стратегічних комунікацій спільно з Міністерством у справах ветеранів.
«Культура стає пліч-о-пліч з людьми, які потребують підтримки. Заклади культури є помічниками у психосоціальному відновленні ветеранів, але ми не маємо рамкової державної програми, яка б зобовʼязувала усі заклади впроваджувати такі заходи. Спільно з Мінветеранів ми напрацювали перелік заходів, які можуть стати базою такої програми. Ці заходи підібрані на основі позитивно втілених проєктів, але це не виключний перелік того, що може сфера культура. Тому ми сьогодні зібралися, щоб обговорити та доповнити цей перелік», — зазначила Діана Трима.
За словами заступника Міністра у справах ветеранів Фархада Фархадова, Міністерство напрацювало Стратегію ветеранської політики, яка передбачає чотири основні складові, серед яких — підтримка та зміцнення здоров’я, що якраз включає підтримку ментального здоров’я через культуру: «Це одна зі складових системи заходів, які ми проводимо спільно з Міністерством культури та стратегічних комунікацій».
Своєю чергою Перша заступниця Голови Комітету ВРУ з гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич наголосила на важливості інтеграції ветеранів в суспільство: «Ми маємо свої пропозиції, артикульовані на кількох ветеранських форумах. Культура здатна відновити духовний та ментальний потенціал ветеранів, тому ваша ініціатива є вкрай потрібною і ми її підтримуємо. Учора Президент представив План внутрішньої стійкості, серед десяти пунктів якого – “культурний суверенітет” та “політика героїв”. Це свідчить про те, що зараз кожен на своєму місці має зробити свою роботу, щоб запит ветеранів на культурні послуги був, і щоб вони відповідали потребам ветеранів».
Тему продовжив Генеральний директор Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» Максим Остапенко. Він розповів про спрямовані на емоційно-психологічне розвантаження військових програми, які реалізує Лавра.
«У 2023 році ми запустили програму «Духовне відновлення культурою», мета якої — надати моральну та духовну підтримку захисникам після найважчих випробувань війни через занурення у культурно-історичний простір Києво-Печерської Лаври. За цей час вона охопила загалом близько півтори тисячі військовослужбовців. На мою думку, у майбутньому існує величезна перспектива залучення й інших культурних об’єктів, з урахуванням їхньої специфіки, для підтримки військових, ветеранів та їхніх сімей».
Нагадаємо, що програма «Духовне відновлення культурою» стартувала у травні 2023 року за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Міністерства Оборони, ПЦУ та Служби військового капеланства ЗСУ.
При Міністерстві культури та стратегічних комунікацій створять робочу групу, яка збере та опрацює пропозиції до Плану заходів з підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України через культуру на 2025–2027. Ознайомитися з робочою версією Плану можна за посиланням.