3 березня відбулася онлайн зустріч представників Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (МКСК) з представниками понад 80 українських регіональних медіа. Основною темою зустрічі було питання підтримки медіа у зв’язку з тимчасовим припиненням фінансування американськими партнерами.

Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос наголосив, що підтримка локальних українських медіа, особливо в районах, наближених до зони бойових дій, є пріоритетним завданням для МКСК. Він зазначив, що через призупинення допомоги від США багато місцевих медіа опинилися у складній ситуації.
«Наразі ми знаходимося в постійній комунікації з Європейським Союзом. Два тижні тому ми представили критичність підтримки місцевих медіа Європейській комісії та Європейській службі зовнішньої діяльності. Ми попросили провести внутрішній аудит програм, щоб перенаправити фінансування на підтримку регіональних медіа. Процес триває, і ми докладаємо всіх зусиль для залучення коштів», — зазначив Андрій Наджос.
Також він закликав представників медіа надати коротку інформацію про їхні нагальні проблеми, щоб мати можливість узагальнити й систематизувати їх, а також передати конкретні кейси міжнародним партнерам.
Директорка Департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки МКСК Ганна Красноступ розповіла про заплановане проведення мистецьких конкурсів, до участі у яких можуть подаватися медіа, у тому числі регіональні.
Заплановано оголошення конкурсів за кошти державного бюджету:
1.Конкурс з розроблення моделей інформаційних продуктів, у тому числі графічного характеру, та їх виробництво, в рамках організації та реалізації інформаційної кампанії для прифронтових та деокупованих територій.
Опосередкована підтримка друкованих медіа шляхом оголошення мистецького конкурсу на створення, формування, друк та розповсюдження інформаційного продукту (спеціальних випусків газет) з суспільно необхідною інформацією, зокрема про важливі події, безпеку, соціальні послуги, гуманітарну допомогу, правові можливості, які розповсюдять серед населення України прифронтових та деокупованих територій. У друкованих медіа мають розкриватися, зокрема, наступні теми:
• отримання гуманітарної допомоги;
• оновлені програми державної підтримки;
• суспільно корисної діяльності інститутів громадянського суспільства;
• переваг європейської та євроатлантичної інтеграції;
• позитивний образ ветерана;
• психічне здоров’я населення та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України;
• протимінної діяльності та захисту населення від вибухонебезпечних предметів;
• дій громадян у випадку, коли вони стикаються із кібершахрайством та іншими кіберзлочинами, а також роз’яснення процедур звернення до правоохоронних органів;
• консолідація суспільства навколо захисту України;
• реінтеграція;
• відновлення;
• запобігання та протидія корупції.
2. Конкурс з виробництва відеоінформаційної продукції, присвяченої висвітленню героїзму та професіоналізму військовослужбовців у протистоянні з ворогом під час російсько-української війни, об’єднана наступною змістовою лінією:
• героїзм та професіоналізм українських військовослужбовців, зокрема підкресливши їхню важливу роль у протистоянні агресії рф;
• історії військовослужбовців окремих підрозділів;
• подвиги ветеранів війни, проявлені під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України;
• зміцнення патріотичного духу в суспільстві;
• формування позитивного іміджу українських Збройних Сил на міжнародній арені;
• підвищення обізнаності громадськості про важливість ролі військовослужбовців у захисту територіальної цілісності України.
Ганна Красноступ повідомила, що 21 лютого МКСК вже провело зустріч із Фондом «Партнерство за сильну Україну», під час якої обговорили підтримку друку спеціальних випусків газет на деокупованих та прифронтових територіях України.
Перша секретар Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Ліна Кущ підкреслила ключові проблеми регіональних медіа. Це фінансові труднощі (відсутність стабільного фінансування, нестача коштів на зарплати, податки, інші обов’язкові витрати); безпекові виклики (обстріли, фізична небезпека для журналістів); кадровий дефіцит (міграція, мобілізація, низькі зарплати); технічні та матеріальні проблеми (застаріле обладнання, втрата майна, відсутність транспорту); проблеми доставляння газет.
За словами Лариси Гнатченко, представниці харківського видання «Слобідський край», через фінансові труднощі газета має заборгованість, що ускладнює її випуск. Вона також зазначила, що більшість мешканців прифронтових територій отримують офіційну інформацію саме з друкованих медіа, яким довіряють понад 90% населення.
Представники регіональних медіа поділилися своїм баченням вирішення проблеми підтримки медіа. Своєю чергою МКСК систематизує їхні пропозиції та продовжить роботу над залученням додаткових ресурсів для підтримки медіа в Україні.
Такий формат взаємодії з регіональними медіа буде продовжено.
Захід організовано Міністерством у партнерстві із Національною спілкою журналістів України.