Щороку 3 грудня Україна разом зі світовою спільнотою відзначає День людей з інвалідністю. Ця дата нагадує нам про важливість інклюзивності, рівності прав і гідності для всіх. В умовах війни потреба в підтримці людей з інвалідністю стала ще актуальнішою, і створення безбар’єрного простору — це пріоритет для нашої держави.
«Ми розуміємо, що створення безбар’єрного середовища — це тривалий процес, але впевнені, що це має бути пріоритетом наших політик в культурній та інформаційній сферах. Адже людиноцентричність є основним принципом в кожній демократичній країні. Ми маємо забезпечити, щоб кожен і кожна в українському суспільстві мали доступ до культури», — сказала Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Галина Григоренко.
МКСК активно працює над втіленням Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору до 2030 року та має власні проєкти: інформаційну кампанію «Україна без бар’єрів», «Інформація без бар’єрів» та планує впровадження нового проєкту «Культура без бар’єрів».
«3 грудня – день, коли ми підкреслюємо важливість інклюзивності. Безбарʼєрність — це перш за все про повагу та гідність кожної людини в нашому суспільстві. Це про соціальну рівність, яку ми разом маємо втілювати кожного дня. Реалізація політики безбарʼєрності є одним із пріоритетів Міністерства культури та стратегічних комунікацій України. Ми працюємо, щоб забезпечити доступ до інформації та культурних послуг для всіх», — зазначила начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК Леся Хемраєва.
Ключові досягнення МКСК в рамках проекту «Інформація без бар’єрів» :
- Кабінет Міністрів України затвердив Рекомендації з доступності інформації для органів влади щодо подання інформації у форматах, доступних для сприйняття.
- Створено Експертну раду з комунікацій безбар’єрності, яка покращує доступність інформації для всіх груп населення.
- Проведено тренінг «Простою про складне» для працівників комунікаційних підрозділів органів влади у співпраці з ПРООН, ЮНІСЕФ та Офісом Першої Леді України.
- Спільно з Експертною радою з комунікацій безбар’єрності при МКСК напрацьовано Комунікаційну стратегію щодо створення безбар’єрного простору в Україні та Типові рішення щодо використання кольорів та дизайну оформлення комунікації в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
- Понад 1000 представників культури та медіа долучилися до онлайн-вебінарів «Довідник безбар’єрності та як ним користуватися».
- Затверджено Методичні рекомендації для забезпечення безбар’єрності у сфері медіа.
- Організовано зустрічі з керівниками департаментів культури та інформаційної політики ОДА, присвячені темі «Безбар’єрність як суспільна норма».
- Затверджено Рекомендації з питань безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я для 110 закладів культури.
- Проведено тренінг у Ризі (Латвія) для представників міністерств щодо доступності інформації в рамках ініціативи Першої Леді України «Без бар’єрів».
- Організовано навчання «Проста мова в музеях» для 105 представників музеїв.
- Спільно з Українським інститутом культурних досліджень проаналізовано доступність інформації для маломобільних груп населення.
- Опубліковано результати опитування щодо доступності культурних послуг за участю понад 6 тисяч респондентів.
У планах — запуск нового проекту «Культура без бар’єрів», що сприятиме покращенню доступу до культури та культурних послуг для всіх громадян.
Проект Міністерства культури та стратегічних комунікацій «Інформація без бар’єрів» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської”.
Для використання коректної лексики та підходів радимо ознайомитися з «Довідником безбар’єрності» — ключовим ресурсом для побудови інклюзивного середовища.
Разом будуємо суспільство без обмежень!