24 жовтня в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася панельна дискусія під назвою «Українська мова. Погляд молоді», що пройшла в рамках Культурно-просвітницької платформи «Українська — мова вільних».
Фото Антоніни Вишневської
Учасники обговорили роль та значення української мови в житті молодого покоління, її вплив на формування ідентичності, а також виклики та перспективи у контексті сучасної мовної політики в Україні та за кордоном.
Зі вступним словом до присутніх звернувся заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос: «Мова є важливим інструментом як у зовнішній, так і внутрішній політиці. Особливо сьогодні, коли ми третій рік живемо в умовах повномасштабного вторгнення. Для кожної нації мова — це той ідентифікатор, що всіх об’єднує та вирізняє своїх серед інших. Ми маємо розуміти її цінність. Тому я щиро бажаю, щоб ви в своєму побутовому житті говорили українською: між собою, у транспорті, вдома. Мова — це наша зброя, яка приведе нас до Перемоги».
Вітальні слова учасникам також адресував ректор КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Бугров. Він зазначив, що такі дискусії сприяють не лише обміну думками, а й формуванню свідомого ставлення до мови серед молоді. Ректор висловив сподівання, що зустріч стане важливим кроком у розвитку мовної культури та допоможе молодим людям усвідомити цінність української мови в сучасному світі.
Серед спікерів заходу — Надзвичайний і Повноважний Посол України, виконавчий директор Української асоціації зовнішньої політики Валерій Цибух; засновник книгарні «СЕНС» Олексій Ерінчак; українська письменниця, перекладачка та волонтерка Тамара Горіха Зерня; голова Молодіжної ради при МКСК Володимир Юрченко; членкиня ГО «Єдині», активістка, волонтерка Софія Денисюк та інші. До панельної дискусії також долучилися студенти Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, закладів мистецької освіти та представники Молодіжної ради при МКСК.
«Сьогодні українська мова виходить за межі лише національного контексту, стаючи важливою на світовій арені. Молодь може використовувати її для впливу на міжнародну аудиторію через культуру, медіа, та ІТ. І саме молодь відіграє важливу роль у підтримці української мови під час війни, виступаючи за її використання в усіх сферах життя як прояв національної стійкості та солідарності», — підсумувала начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК Леся Хемраєва.
Під час дискусії учасники активно ділилися своїми поглядами на розвиток української мови як державної. Вони обговорили її ключову роль у зміцненні національної ідентичності та безпеки країни. Особливу увагу приділили труднощам, з якими стикається молодь у щоденному використанні мови в різних сферах життя — від освіти й культури до медіа та громадської діяльності.
Також серед розглянутих питань — міжнародна промоція української культури та значення мови в культурній дипломатії. Учасники дискутували про те, як українська мова може стати «візитівкою» України за кордоном, яким є досвід інших країн у просуванні національної культури через мову, роль діаспори та дипломатичних представництв у підтримці української мови та культури.