Микола Точицький: Медіаграмотність сьогодні — це не тільки захист від маніпуляцій. Це також наша броня від російських історичних міфів

24 жовтня у Києві відбулася конференція «Стійкі разом: розвиток медіаграмотності в Україні». Захід пройшов у рамках започаткованого ЮНЕСКО Всесвітнього тижня медіа та інформаційної грамотності, який відзначають в усьому світі з 24 по 31 жовтня 2024 року. Основна мета конференції обмін досвідом, вдосконалення підходів до розвитку медіаграмотності та підвищення стійкості українців до дезінформації. Захід відбувся за підтримки МКСК, національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» у співпраці з Центром демократії та верховенства права, ЮНЕСКО, ПРООН в Україні за фінансування уряду Японії та у партнерстві з Програмою підтримки ОБСЄ для України.

У своєму відеозверненні до учасників конференції Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький висловив подяку всім, хто щоденно працює над зміцненням інформаційної стійкості країни, зазначивши, що саме людський капітал є основою для безпеки, добробуту, науки та культури держави. 

«Медіаграмотність сьогодні — це не тільки захист від маніпуляцій. Це також наша броня від російських історичних міфів, від спроб нав’язати національну меншовартість, применшити цінність української культури. Тому Міністерство культури та стратегічних комунікацій України продовжує робити медіаграмотність одним із ключових пріоритетів. Разом з нашим проєктом “Фільтр” ми зробили значні кроки, аби ще більше українців оволоділи навичками критичного мислення та розуміння впливу інформації на їхні життя. Наші ініціативи, про них сьогодні розкажуть мої колеги, стають традиціями, які об’єднують сотні тисяч українців», зазначив Міністр. 

Основними співорганізаторами конференції стали ЮНЕСКО та ПРООН в Україні, які системно підтримують розвиток медіаграмотності українського суспільства. 

Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє відзначив важливість об’єднання зусиль для розвитку медіаграмотності серед українців: «У час війни, коли дезінформація стає одним із основних викликів для стійкості населення, важливо об’єднувати зусилля для розвитку медіаграмотності серед українців. ПРООН в Україні систематично підтримує Міністерство культури та стратегічних комунікацій України у цьому напрямку. Разом ми працюємо над посиленням стратегічних і кризових комунікацій, розвитку медіаграмотності населення та протидії дезінформації».

Представниця з питань культури, ЮНЕСКО в Україні Штефані Ґрюсінґер привітала з початком Всесвітнього тижня медіа та інформаційної грамотності та згадала про дослідження «Детектор медіа»: «Сьогодні в Україні, як ніколи, необхідно відокремлювати факти від думок і критично оцінювати як текст, так і зображення. Це було підкреслено в дослідженні з визначення індексу медіаграмотності 2023 року, проведеного “Детектор медіа”, і воно показало, що частка аудиторії, з вищим за середній рівень медіаграмотності, зменшилася на 5% у 2023 році, порівняно з попереднім роком. Тож з початку цього року ЮНЕСКО активізувала свою діяльність на підтримку розвитку медіа та інформаційної грамотності в Україні».

До відкриття конференції також долучились голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк та директорка Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) Олеся Холопік. Вони подякували всім партнерам, міжнародним інституціям, установам та державам за підтримку розвитку медіаграмотності в Україні.

Керівниця національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» МКСК Ольга Кравченко висловила вдячність усім, хто доєднався до організації, підтримки та участі у конференції «Стійкі разом: розвиток медіаграмотності в Україні»: «Цей захід — крок вперед у нашій спільній роботі над зміцненням медіаграмотності в Україні. Завдяки зусиллям усіх учасників ми створили платформу для обміну ідеями та досвідом, які допоможуть посилити стійкість суспільства до дезінформації. Щиро вдячна кожному, хто долучився до цього важливого діалогу, і впевнена, що разом ми зробимо інформаційний простір безпечнішим та прозорішим».

Протягом конференції учасники обговорили перспективи популяризації медіаграмотності, нові методи навчання критичного мислення, роль міжнародних партнерів у захисті інформаційного простору та подальшу співпрацю для розвитку української стійкості. 

Детальніше про дискусії між учасниками конференції можна дізнатися у публікації на сайті МКСК. 

Вас може зацікавити

Микола Точицький провів перемовини з керівництвом Європейської дипломатичної служби

Микола Точицький провів перемовини з керівництвом Європейської дипломатичної служби

«Інклюзивні мистецькі практики в Україні»: У Києві відбулася презентація артальбому, що присвячений рівності та доступності у мистецтві

«Інклюзивні мистецькі практики в Україні»: У Києві відбулася презентація артальбому, що присвячений рівності та доступності у мистецтві