30 вересня Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький зустрівся з колективом Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» з нагоди 98-ї річниці від дня заснування закладу та 100-річчя Реставраційної майстерні при Лаврському музеї культів і побуту.
Фото Антоніни Вишневської
«Сьогодні ми маємо використовувати потужний потенціал Лаври і власне Реставраційної майстерні для того, щоби все, що раніше забувалося або трактувалося як російське чи радянське — поверталося до нас. І ви з цим завданням успішно справляєтеся», — сказав Микола Точицький.
За високий професіоналізм і багаторічну сумлінну працю на благо української культури, а також зусилля, спрямовані на збереження унікальних пам’яток, міністр відзначив подяками працівників відділу наукової реставрації, консервації та експертизи рухомих пам’яток заповідника, зокрема, Альону Крестініну, Ольгу Лісаневич, Наталію Онопрієнко, Ольгу Рижову, Ганну Марченко.
За словами генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка, «без існування заповідника ми могли б втратити те, що є серцем української духовності — нашу святиню, нашу Лавру. Проте, заповідник — це не просто культурний заклад. Це передусім — люди. Ті, хто кожного дня віддає свою працю, знання і душу для збереження цього унікального місця».
Нагадаємо, історія реставраційної справи в Києво-Печерській лаврі розпочалася 1924 року, коли при Лаврському музеї культів і побуту була організована перша у Києві і довгий час єдина фахова майстерня з реставрації музейних предметів. Тоді лаврські музейники та реставратори Микола Касперович, Кость Кржемінський, Олена Більська, Давид Трипільський заклали основи наукової музейної реставрації, які розвивають та вдосконалюють у своїй роботі сучасні фахівці.