Микола Точицький взяв участь у Неформальній зустрічі міністрів культури ЄС

7 квітня, на запрошення польського головування у Раді Європейського Союзу, українська делегація на чолі з Міністром культури та стратегічних комунікацій України Миколою Точицьким взяла участь у Неформальній зустрічі міністрів культури ЄС у Варшаві. До міністерської зустрічі країн-членів Євросоюзу також долучилися делегації Великої Британії, Ісландії та Норвегії. 

На початку заходу з промовами виступили міністр культури і національної спадщини Польщі Ганна Врублевська, Комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту Гленн Мікаллеф, а також Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький. 

Основними темами обговорення, участь у якому взяли глави всіх присутніх делегацій, були: збереження спільної культурної спадщини від природних та антропогенних катастроф, а також координація допомоги Україні як у захисті та відновленні культурної спадщини, так на шляху до членства в Євросоюзі. 

Зокрема, делегати обговорили можливості фінансування відбудови зруйнованих об’єктів, боротьбу з незаконним обігом артефактів, посилення кадрового ресурсу культурного сектору України, насамперед підготовку спеціалістів у галузі реставрації та евакуації культурних цінностей, необхідність розробки ефективних підходів до захисту та збереження культурної спадщини.

Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький у ключовій доповіді перед учасниками зустрічі зазначив, що захід є важливим кроком на шляху до практичного втілення цілей Декларації щодо посилення стійкості культурного сектору в Україні, ухваленої за результатами першої міжнародної конференції з питань культури в Україні, що відбулася в Ужгороді 1 лютого цього року. 

Микола Точицький представив дані про втрати культурного сектору України внаслідок російської воєнної агресії та міжнародні оцінки для її відновлення. 

Міністр наголосив, що росія не припиняє атаки на українську культурну спадщину, включно з об’єктами, що перебувають під посиленим захистом ЮНЕСКО

«Росія чудово усвідомлює, що коли вона руйнує історичні будівлі та театри, вона завдає удару по ідентичності України та соціальній згуртованості наших громад», — підкреслив Микола Точицький.

В умовах триваючої російської агресії Україна продовжує реформування законодавства та адаптацію стандартів ЄС у сфері культури, здійснює проекти з цифровізації культурної спадщини. Як захід тимчасового захисту музейних колекцій, від початку російської агресії було організовано 162 виставки у музеях світу, зокрема, 10 країн Євросоюзу прийняли українські виставкові проекти. 

Міністр поінформував про стан евакуації музейних цінностей та потреби для тимчасового збереження і подальшої реставрації.

Очільник МКСК підкреслив, що Україна відповідально ставиться до виконання своїх міжнародно-правових зобов’язань, у тому числі у сфері протидії незаконному обігу цінностей, та повідомив про ратифікацію у лютому 2025 року Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями. 

Микола Точицький закликав партнерів до запровадження санкцій щодо осіб, які вчиняють злочини проти української культури. 

Він привернув увагу до незаконних дій російських музеїв, які привласнюють та незаконно переміщають українські колекції з музеїв на окупованих територіях, послуговуючись спеціальним федеральним законом, який порушує міжнародне право. Міністр закликав зупинити співпрацю з російськими культурними закладами та інституціями, які більше не можуть вважатися такими, що представляють цінності та етику, яку сповідує міжнародна культурна спільнота.

Український міністр повідомив партнерам про ухвалення Урядом України Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, яка враховує кращі європейські практики, базовані, зокрема, на положеннях Робочого плану ЄС у сфері культури на 2023–2026 роки. 

Вас може зацікавити

МКСК забезпечило приміщення для евакуації предметів з шести музеїв Чернігівщини

У МКСК передали Вінницькому обласному краєзнавчому музею стародрук «Октоїх» 1758 року, втрачений під час Другої світової війни