Міністерство культури та стратегічних комунікацій призначило Куратора національного культурного проекту для представлення України на 61-й Венеціанській бієнале сучасного мистецтва.
За результатами конкурсного відбору до кураторської групи увійшли Ксенія Малих та Леонід Марущак з мистецьким проєктом «Гарантії безпеки» української художниці Жанни Кадирової.

«Гарантії безпеки» — це персональна виставка Жанни Кадирової, що реалізується у партнерстві з ГО «Музей відкрито на ремонт». Центральним об’єктом експозиції є бетонна скульптура «Олень» із серії «Оригамі», створена у 2019 році для парку Леонтовича в Покровську на Донеччині. Скульптура була встановлена на місці демонтованого радянського літака, трансформуючи простір військового символу у зону культурного переосмислення.
На Венеційській бієнале «Олень» постане у моменті «відриву» від п’єдесталу — як символ втрати, очікування та можливого повернення. Експозиція також включатиме документальний фільм Наталки Дяченко «ВПО» про евакуацію скульптури з Покровська у 2022 році, архівні матеріали про історію парку, а також рефлексії довкола Будапештського меморандуму.

Проєкт «Гарантії безпеки» досліджує теми довіри, втрати та національної памʼяті у контексті війни, пропонуючи нове бачення українського мистецтва на світовій арені.
Нагадаємо, Венеційська бієнале — це міжнародна виставка сучасного мистецтва, яка відбувається кожні два непарні роки у Венеції, Італія. Вона включає в себе національні павільйони та кураторські виставки, і вважається однією з найпрестижніших подій у світі мистецтва. Україна бере участь у Венеційській бієнале з 2001 року.
Жанна Кадирова — українська художниця, чия практика зосереджена на темі російської агресії в Україні. Мисткиня також відома своїми скульптурами, інсталяціями та проєктами, що досліджують урбаністичні простори. Лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі візуального мистецтва (2025), переможниця першої премії Her Art Prize, заснованої Marie Claire France та Art Paris (2025), отримала головну премію PinchukArtCentre Prize (2013) та премію імені Казимира Малевича (2012). Живе і працює в Києві.
Ксенія Малих — українська мистецтвознавиця, кураторка, дослідниця сучасного мистецтва та програмна директорка Промприлад Артцентру (новоствореної культурної інституції в Івано-Франківську). Керувала дослідницькою платформою PinchukArtCentre, є співзасновницею артцентру Closer та кураторського об’єднання OK Projects.

Леонід Марущак — історик, дослідник української культурної спадщини, куратор, викладач, голова ГО «Музей відкрито на ремонт», співзасновник мистецької ініціативи «ДЕ НЕ ДЕ», член експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України (2021-2024), експерт освітньої платформи MriyDiy для вчителів.
