6 серпня на території однієї з головних святинь України у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» вперше відбулась всеукраїнська подія «На Спас до Спаса Чернігівського». Вона має стати щорічним культурним проєктом, завдяки якому містяни та гості Чернігова зможуть відкрити його історичну та культурну самобутність.
Біля храму священнослужителі Православної Церкви України відслужили святковий молебень та освятили кошики з яблуками та медом, які принесли люди. Свято відвідали почесні гості, серед яких і третій Президент України Віктор Ющенко.
Під час заходу почесний гість заходу Тарас Компаніченко, народний артист України, виконав давні канти на честь відродження Спаса Чернігівського.
У програмі святкування були широко представлені давні українські традиції та різноманітна культурна спадщина:
- містечко майстрів від Обласного центру народної творчості;
- живі традиції «Гетьманської столиці» від музейників Батурина;
- «Історія зі смаком» через життя і побут, розваги і музичні уподобання козацької старшини Гетьманщини, їх улюблені музичні інструменти та танці ХVІІ ст. від Ганни Гороженко (Київ).
- особливості традиційного жіночого одягу Чернігівщини та вибійки від майстрині Ольги Костюченко;
- традиційний спів Чернігівщини на майстер-класі жнивних пісень від композиторки, засновниці «Співочої майстерні» Віри Ібрямової-Сіворакши;
- традиційні українські обрядові пісні від дівочого фольклорного гурту «Вільце» (Київ);
- фольклорна програма для дітей від дитячого гурту «Орелі» (Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Київ);
- Святкові букети до Спаса із запашних трав від Тетяни Миргородської;
- Спас Чернігівський очима дітей – майстер клас від Художньої школи Чернігова;
- «Поетична сцена під Борисоглібським дубом» під кураторством Інни Адруг;
- виступ від українського фольклорного гурту «Михайлове чудо» (Київ).
Нагадаємо, Спасо-Преображенський собор входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», але до 2023 року храмом користувалась Чернігівська єпархія Української православної церкви московського патріархату. Торік держава повернула з тривалого тимчасового користування 18 об’єктів Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», зокрема й Спасо-Преображенський собор.
У матеріалі використані фото Віктора Кошмала