24 квітня на території колишнього села Пужники на Тернопільщині українсько-польська експедиція розпочала ексгумацію останків жертв, які загинули під час Другої світової війни. Роботи проходять у межах українсько-польської співпраці, спрямованої на спільне осмислення історичних подій Другої світової війни.

Фото — Укрінформ
На кладовище учасники українсько-польської експедиції завезли необхідне для роботи обладнання, розклали намети, у яких працюватимуть науковці.
У місці виконання робіт створено так званий медичний пункт, до якого доставлятимуть останки після їх підняття із землі. Там будуть виконуватися антропологічні та медичні дослідження, буде братися матеріал для подальших генетичних досліджень.
Напередодні територію, де проводитимуть розкопки, перевірили сапери, вибухонебезпечних предметів не виявили.

Фото — Укрінформ
Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос прокоментував, що підготовка до цього процесу тривала не один рік, а новий етап зближення позицій України та Польщі в історичних питаннях почався після спільного вшанування пам’яті загиблих Президентами України та Польщі в Луцьку у 2023 році. З грудня 2024 року розпочала діяльність спеціальна українсько-польська робоча група, до якої входять представники міністерств культури та інститутів національної пам’яті обох країн, а також історики.
Спільна історія, за словами Андрія Наджоса, є чутливою темою для обох країн, але саме християнський, цивілізаційний підхід до вшанування пам’яті жертв може поглибити стратегічні відносини між Україною та Польщею.

Фото — Укрінформ
«Цей процес також обов’язково буде двостороннім. У перспективі ми плануємо проведення аналогічних робіт на території Польщі для вшанувати пам’яті українців, які загинули у ті ж трагічні роки», — підкреслив він.
Він наголосив, що роботи у Пужниках допоможуть обом народам відновити історичну пам’ять і справедливість.
Наразі до експедиції у Пужниках залучено біологів, мікробіологів, генетиків, медичних антропологів, судових антропологів та археологів. Роботи контролюються спільно українською та польською сторонами, щоб уникнути будь-яких політичних маніпуляцій.