29 червня Національна філармонія України урочисто завершила свій 161-й концертний сезон. Закриття ознаменувалося гала-концертом із програмою з двох шедеврів німецького романтизму — Скрипковим концертом Йоганнеса Брамса та Шостою («Трагічною») симфонією Густава Малера. Обидва твори по-різному розкривають теми внутрішніх випробувань і пошуку вічних сенсів. Подію відвідав Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

На сцені виступив Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою маестро Теодора Кухаря — всесвітньо визнаного диригента українського походження зі США, автора понад 115 записів для лейблів Naxos, Brilliant Classics та Ondine. Солісткою вечора стала скрипалька Владислава Лученко (Україна–Швейцарія), яка поєднує глибокий емоційний діапазон із віртуозною технікою.

Шедеври Брамса і Малера стали символічним підсумком сезону — втіленням духовної сили, глибини і рефлексії, що звучить особливо промовисто під час війни.

Упродовж 161-го концертного сезону у Національній філармонії України відбулася низка знакових заходів і впровадження новацій, що підтвердили високий рівень і стійкість інституції навіть за умов війни. Серед ключових ініціатив:
- концерти в межах проєкту «Філармонія нескорених», які привернули увагу закордонних артистів і стали символами міжнародної культурної підтримки;
- проєкти у співпраці з Культурними силами України;
- запровадження системи пільгових квитків, що розширює аудиторію та робить мистецтво доступнішим;
- проведення масштабних фестивалів Kyiv Baroque Fest і Liatoshynsky Space, одноденного фестивалю-присвяти Арнольду Шенбергу, а також участь Оркестру філармонії в головній культурній події країни — Книжковому Арсеналі;
- вшанування видатних українських композиторів-ювілярів: Бориса Лятошинського, Ігоря Шамо, Ярослава Верховинця і Лариси Остапенко, а також виконання світових і всеукраїнських прем’єр;
- експерименти з форматами: на сцені прозвучала семіопера Генрі Перселла «Король Артур», а також камерні опери сучасних українських композиторів — мистецька рефлексія на досвід, який українці переживають у час війни, перформативна психодрама «Людина com ua…»; великим успіхом користувалися дитячі постановки «Цар Плаксій і Лоскотон», «Бременські музики», «Гра в класику» і квест з кроликом Філармоном. Привернули увагу відвідувачів і концерти української експериментальної музики;
- започатковано Молодіжну академію при філармонії й успішно проведено перший набір до неї;
- організовано День ментального здоров’я з використанням інноваційних технологій у співпраці з платформою онлайн психології Pleso.

Національна філармонія України стала однією з перших мистецьких інституцій в Україні, яка долучилась до проєкту відновлення ментального здоров’я військовослужбовців Luminify від компанії Aspichi VR використовуючи новітні технології віртуальної реальності.

Партнер заходу – Sense Bank, який активно ініціює та підтримує проєкти у галузі візуального, перформативного, музичного та кіномистецтва.

Фото: Дмитро Головченко