27 березня у Міжнародний день театру Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка відзначив своє 105-річчя заходом «Стоїмо на сцені – на своїй землі!».

«Хочу привітати чудову спільноту й почати зі слів подяки нашим воїнам, які нас захищають. Особливо хочу відзначити наших діячів мистецтва, режисерів — усю мистецьку спільноту, яка теж боронить нас і насичує змістом те, за що борються наші воїни на фронті», — сказала заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська.
З нагоди Міжнародного дня театру відбулося вручення державних нагород. Указом Президента митців відзначено орденами та присвоєно почесні звання: «Народний артист України», «Заслужений артист України», «Заслужений діяч мистецтв України», «Заслужений працівник культури України».

Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький нагадав, що 105 років історії театру, постаті легендарних засновників – Гната Юри, Сергія Данченка, Наталії Ужвій, Амвросія Бучми, непрості випробування цензурою радянських часів, відродження в часи незалежності України зробили театр Франка символом стійкості української культури.
Сьогодні театр ім. Івана Франка відіграє виняткову роль для українського суспільства та активно представляє українську культуру в світі.
«Те, що робить театр Франка сьогодні, представляючи Україну за кордоном, — надзвичайно важлива місія культурної дипломатії. Це працює на імідж України, допомагає їй стати ближчою і більш зрозумілою у Європі та світі. Через театр ми розповідаємо про себе і об’єднуємо наших друзів для допомоги нашій країні та для її мирного майбутнього», — підкреслив Міністр.

Франківців у відеозверненні привітали артисти театру, які зараз боронять країну на фронті. Теплі вітання надійшли від Національного театру ім. Лесі Українки, Театру на Подолі та Театру на Липках, що свідчить про міцні творчі зв’язки між театральними колективами.
«Вітаючи театр із неймовірною 105-ю річницею, здається, що після столітнього ювілею вже немає чого додати. Але ці п’ять років були такими: 2 роки пандемії, 3 роки повномасштабного вторгнення – і все це лише підтверджує, що театр отримує нове дихання. Іван Франко, ім’я якого носить театр, казав, що література кожного народу – це найкраще дзеркало його життя. Перефразовуючи великого поета, драматурга та письменника, я б сказала, що театр кожного народу – це найкраще дзеркало його життя», — зазначила Віце-спікер Верховної Ради України Олена Кондратюк.
Концертна програма стала яскравим продовженням заходу. «Піккардійська Терція» виконала символічну пісню «Ой, у лузі червона калина», а «Секстет Франківців» представив музичну композицію, присвячену зародженню театру. Прозвучав фрагмент з присвятою Лесю Курбасу у виконанні МУРу.

Генеральний директор – художній керівник театру Євген Нищук подякував усім за підтримку та привітання: «Ми віримо в Збройні сили України, в театр і ми віримо в життя. І в цей надважкий час повномасштабної війни театр для нас став сокровенним емоційним укриттям. Ми разом, коли ми розгублені, коли нам боляче до сліз, коли ми потребуємо підтримки і просто посмішки».

У фіналі події на сцену вийшов увесь склад театру, аби виконати пісню «Стоїмо на сцені – на своїй землі». Таке завершення ювілейного вечора символізувало незламність духу та відданість українській культурі.

Нагадаємо, у 1920 році у Вінниці відбулося знакове об’єднання акторів двох театральних колективів: Молодого театру під керівництвом Гната Юри та Львівського Нового драматичного театру, очолюваного Амвросієм Бучмою. Митці створили спільний театр, давши йому назву – Новий драматичний театр імені Івана Франка. Його очолив Гнат Юра.

Відтоді театр мандрував різними містами країни, аж поки влітку 1926 року за рішенням уряду його не перевели з Харкова до Києва, розмістивши у приміщенні знаменитого Театру Соловцова в самому центрі столиці.

За понад столітню історію франківців театр пережив безліч трансформацій та випробувань. Сьогодні під час війни Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка продовжує бути джерелом сили українського духу, творчого натхнення.

