«Нас не подолати!»: у Києві презентували програму заходів до річниць Помаранчевої революції та Революції Гідності

1 листопада в «Медіацентрі Україна» представили програму заходів, що відбудуться у рамках інформаційної кампанії з нагоди 11-ї річниці Революції Гідності та 20-ї річниці Помаранчевої революції. Цьогорічне гасло відзначення пам’ятних подій — «НАС НЕ ПОДОЛАТИ! 20 років Помаранчевій революції та 11 років Євромайдану».

«Ці дати є унікальними в історії нашої країни. Оскільки Україна довгий час була в російській, а потім в радянській імперії, з Помаранчевої революції розпочалося усвідомлення того, що Україна — це дійсно велика європейська держава, яка завжди належала до європейської родини. Так, власне, в 2004 році ми усвідомили себе, як велику європейську націю. У свою чергу, коли сотні тисяч громадян по всій Україні вийшли на майдани, європейська спільнота  почала розуміти, що поруч із ними існує велика держава з глибинною історією, яка має свої принципи і бажання йти своїм демократичним шляхом», — зазначив заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.

Він додав, що обидві революції — «це ті історичні перехрестя, на яких ми повернули в правильному напрямку». Українці платять велику ціну за свій вибір, але без цих подій у нас не було б європейського майбутнього.

За словами заступника голови Українського інституту національної пам’яті Володимира Тиліщака, Революція Гідності і всі події, які їй передували, — це ті кроки, які остаточно вирвали Україну з лещат російської імперії: «Феномен Майдану, революції — спроможність українців відстоювати свою гідність навіть в найскладніших, найнебезпечніших умовах — і відрізняє нас від росіян. І це докорінна відмінність. Усвідомлення цього і сьогодні дає сили українцям третій рік чинити спротив повномасштабній агресії. Тому переоцінити значення подій, які відбулися і 11 років тому, і 20 років тому, і більше 30 років тому неможливо. Вони є основою нашої ідентичності, нашої пам’яті».

Тему продовжив генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло: «Для нас важливо, що політика пам’яті, про яку ми сьогодні говоримо, поступово перетворюється у культуру пам’яті. Тому події, які зокрема організовує Музей з партнерами, якраз і сфокусовані на тому, що проживає українське суспільство в сьогоднішніх реаліях. Нам важливо показати тяглість боротьби. Мета одна — захистити нашу історичну пам’ять, культурну ідентичність, територію, мову і забезпечити наше українське майбутнє».

Також Ігор Пошивайло розповів детальніше про цьогорічну програму заходів, у рамках якої відбудеться щорічний науковий форум з фокус-темою «Еволюція протестних рухів в Україні новітньої доби: імперії, війни, ідентичність», а також виставкові проєкти, дискусії, фотовиставки, екскурсії тощо.

Своєю особистою історією боротьби та баченням революційних подій поділився учасник Помаранчевої революції, співкоординатор Громадського сектору Євромайдану в Луганську, офіцер ЗСУ Костянтин Рєуцький: «У 2004 році я і мої близькі друзі були далекими від політики, але ми бачили несправедливість довкола нас і розуміли, хто є провайдером цієї несправедливості. Ми усвідомлювали, якщо Україна не скористається шансом на зміни, то на нас чекають темні часи. І тому коли ЦВК оголосила спотворені попередні результати другого туру виборів, ми не сумніваючись вирушили в Київ захищати власний вибір. Багато з моїх знайомих залишилися в Луганську і були корисними там. Я вважаю, що дуже важливо пам’ятати всіх, хто зробив і робить свій внесок у те, щоб Україна залишалася вільною й демократичною країною. Ми повинні бути вдячними, адже це означає бути разом, а отже — нас не подолати».

Ознайомитися з Програмою заходів Національного музею Революції Гідності до 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11-ї річниці Революції Гідності можна за посиланням.

Вас може зацікавити

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО