2 липня новопризначений Голова Українського інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров під час першої зустрічі з колективом установи представив своє бачення майбутніх змін.
Зокрема, він оголосив п’ять базових напрямів трансформації Інституту.
Відтак, Український інститут національної пам’яті:
1) Сильна відкрита інституція.
Зміцнення інституційної сталості спроможності Українського інституту національної пам’яті. Посилення компетенції Інституту. Укріплення авторитету УІНП у суспільстві через відкритість, фаховість, аргументованість і чесний діалог. Замість нав’язування — аргументоване роз’яснення. Замість пропаганди — критичне мислення.
2) Центр творення і ефективної співпраці.
УІНП — ефективний державний «мозковий центр» і провідний майданчик дискусій про національну пам’ять. Продовження та примножування розвитку меморіалізації російсько-української війни. Відновлення і посилення зв’язків з іншими органами державної влади та інституціями. Зміцнення горизонтальних зв’язків з експертним середовищем та громадянським суспільством.
3) Сильна інклюзивна національна пам’ять.
Популяризація тисячолітньої історії українського народу не озираючись на сторічні російські наративи. Розповідь про історію України без огляду на Схід, так, ніби росії ніколи не існувало. Посилення взаємної інтегрованості пам’ятей України та Європи. Ми не йдемо до Європи — ми повертаємось додому.
4) Активна комунікація і протидія ворожим наративам.
Посилення УІНП в інформаційному середовищі. Розповідь про історію зрозумілою мовою. Підтримка держави в ефективній протидії російській пропаганді та дезінформації.
5) Широка контекстуальна рамка історії.
Розмова не лише про історію України у ХХ столітті, а й фокус на інших періодах української історії. Оприявлення для суспільства тисячолітньої традиції українського державотворення і її тяглості.
Ці п’ять напрямків визначають стартову рамку діяльності Інституту під новим керівництвом.
Розширені вектори роботи, стратегічні цілі та ключові завдання роботи Інституту будуть представлені згодом.