Опубліковано інформацію про 110 культурних цінностей, привласнених росіянами в тимчасово окупованому Криму

Міністерство культури та стратегічних комунікацій активно взаємодіє з вітчизняними правоохоронними органами та спецслужбами з метою координації зусиль для протидії незаконним діям РФ щодо української культурної спадщини.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України оприлюднює інформацію про 110 культурних цінностей, які привласнили собі росіяни під час археологічних розкопок 2014–2025 років у тимчасово окупованому Криму.

Ці цінності були виявлені окупантами під час нелегальних археологічних розкопок на таких об’єктах археології “Поселення Артезіан”, “Генуезька фортеця Чембало”, Південне передмістя Херсонесу Таврійського.

Окрім цього оприлюднено інформацію щодо цінностей з території городища (римський табір) Кадиківське, на місці якого окупаційна влада Севастополя планує збудувати торговельний центр, а також експонатів, вивезених агресором із Національного заповідника “Херсонес Таврійський” під прикриттям тимчасової експозиції в Музеї історії Єкатеринбурга.

Розділ доповнено інформацією про місця нелегальних археологічних розкопок, факти викрадення культурних цінностей та протиправні дії окупаційної влади рф на території тимчасово окупованого Криму.

Робота на цьому напрямку активно триває протягом 2025 року.

1-2 лютого 2025 року, МКСК залучив представників Міністерства юстиції, Офісу Генпрокурора, ГУР та СБУ до участі у міжнародній конференції «Співпраця заради стійкості», яка відбулася в Ужгороді 1–2 лютого 2025 року. 

У рамках спеціальної панелі, присвяченої незаконному обігу культурних цінностей, представники силових органів України детально обговорили рамки функціональних повноважень у кримінальних злочинах РФ, надали ґрунтовні дані про масштаби злочинів РФ проти культури, стали активними учасниками  формування міжнародної коаліції протидії цим злочинам, та планування механізмів притягнення агресора до відповідальності у рамках міжнародного правового поля.

У червні 2025 року за ініціативи МКСК в Музеї історії України відбулася чергова координаційна зустріч з правоохоронцями, на якій обговорювали налагодження чіткої міжвідомчої взаємодії, оновлення законодавства і санкційних механізмів для запобігання вивезенню та розграбуванню культурних цінностей.

У лютому 2025 РНБО України, за ініціативи МКСК, запровадила персональні санкції щодо 55 громадян РФ і трьох музеїв на тимчасово окупованих територіях за незаконні археологічні розкопки та викрадення культурних об’єктів.

20 травня 2025 року ЄС ухвалив 17-й пакет санкцій проти РФ, який включив у себе субєктів у сфері культури в контексті протидії незаконному грабунку культурної спадщини України. Установлено заборону на торгівлю українськими культурними цінностями—зокрема імпорт, експорт, передачу чи купівлю археологічних, історичних, релігійних та інших цінних артефактів, які могли бути незаконно вивезені з України. Це перше системне включення культурної спадщинив санкційну архітектуру ЄС проти РФ — важливий крок у визнанні культурних злочинів як складової агресії.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України продовжує тісну співпрацю з українськими правоохоронними органами для формування доказової бази для майбутніх кримінальних розслідувань проти держави-агресора.

Вас може зацікавити

МКСК підтримує позицію громадськості у захисті та збереження фундаментів палацу Кирила Розумовського в Києві

Український фонд культурної спадщини буде створений за однією з європейських моделей