У межах VII Міжнародного форуму «Креативна Україна». 2024 — Rethinking. Culture відбулася дискусійна платформа «Культура та Інклюзія».
Під час заходу консультантка з доступності у Superhumans Center, голова правління «Ліги Сильних» Уляна Пчолкіна підкреслила, що необхідно залучати людей з інвалідністю до активної участі у галузі культури.
«Інклюзія в культурі — це не тільки про переклад жестовою мовою творчих продуктів. Це й про те, що митці й мисткині з інвалідністю є творцями та творчинями культурного продукту. Зокрема, незрячі особи можуть проводити екскурсії в музеях, люди з синдромом Дауна та розладами спектра аутизму — розвивати напрямок «артбрют» в художньому мистецтві, люди з порушенням слуху — бути акторами. Все, що я перерахувала, вже втілюється в Україні», — додала експертка з питань інклюзивності та безбар’єрності ГО «Ліга сильних», співрозробниця Гіду з безбар’єрності Ніна Мацюк.
Водночас співзасновниця ГО «Бібліотека майбутнього» Вероніка Селега розповіла про кейс Музею «Івана Георгія Пінзеля», який пристосували відповідно до вимог інклюзивності. Зокрема, у музеї наявні тактильні копії скульптур Пінзеля з описом шрифтом Брайля. Сама будівля оснащена тактильною навігацією від зупинки громадського транспорту, вхід музею — звуковим маячком та підіймачем для осіб на кріслі колісному.
Директорка Львівського осередку ВГО «Українська спілка інвалідів-УСІ» Оксана Потимко наголосила, що наразі необхідно працювати над якістю наданих послуг для людей з інвалідністю. Вона висловила надію, що в Україні розроблять реєстр організацій, які друкують шрифтом Брайля, створюють кіно з аудіодискрипцією та навчають акторів мистецтва аудіодискрипції.
Військовий, ветеран, ведучий шоу «Відвал ніг або All інклюзив» Олександр Терен зауважив, що також необхідно працювати над обізнаністю людей без нозологій, у галузі, як спілкуватися з людьми з інвалідністю.
Міжнародний форум «Креативна Україна» є найбільшою у Східній Європі платформою для обговорення державної політики у сфері культури та креативних індустрій. Щороку подія збирає кількадесят спікерів понад 10-ти країн світу. Політики, креативні підприємці, міжнародні експерти у галузі культури й економіки, представники органів державної влади та громадянського суспільства залучаються до розробки оптимальних шляхів формування креативної економіки в Україні. Форум проходить з 2017 року.
Організатори заходу: Міністерство культури та інформаційної політики та Український центр культурних досліджень спільно з Design of Changes та Design4Ukraine у партнерстві з Групою Нафтогаз та Федерацією роботодавців нафтогазової галузі.
Форум відбувся за підтримки Українського культурного фонду, Українського інституту книги, Представництва Європейського Союзу в Україні та Офісу розвитку креативних індустрій при МКІП.