Міністерство культури та інформаційної політики додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України практику з охорони традиційних ремесел та народного мистецтва. Про це йдеться в Наказі Міністерства № 650.
Практика здійснюється Національною спілкою майстрів народного мистецтва України (НСМНМУ) та її регіональними осередками. Вона представляє традиційні ремесла і народне мистецтво як частину української нематеріальної культурної спадщини. Також вся практика спрямована на підвищення обізнаності про ремесла й захист видів ремесел, які опинилися під загрозою зникнення.
Спілка з 1990 року працює з майстрами, групами майстрів, а також з мистецтвознавцями, дослідниками, яким не байдужа втрата навичок традиційних ремесел та народного мистецтва. Крім того, організація працює над стійкою основою для майбутнього.
Практика поділяється на напрями:
- дослідження народних ремесел та народного мистецтва, які стали частиною культурної спадщини;
- виявлення тих ремесел, які занепадають або знаходяться під загрозою зникнення;
- дослідження розвитку ремесел;
- адвокація – донесення до громадськості, уряду, ключових установ та організацій важливості ремісничих навичок, передачі знань та умінь від покоління до покоління;
- підтримка традиційних ремесел та народного мистецтва;
- охорона народних ремесел та народного мистецтва;
- підвищення обізнаності та підвищення інтересу до традиційних ремесел та народного мистецтва із залученням майстрів практиків;
- популяризація як ремесел, так і майстрів, які їх практикують.
Практика базується на цінностях рівного доступу до отримання знань та навичок та інклюзивності – усунення перешкод для участі та сприяння повазі до традиційних ремесел у різних громадах. Цьому сприяє діяльність обласних осередків НСМУ. Також серед принципів – відкритість демонстрації досвіду майстрів-практиків широкому загалу з метою залучення якнайширшого кола осіб до вивчення, пізнання, перейняття навичок з народних ремесел та народної художньої культури.
Включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України цієї практики дозволить мотивувати та зацікавити прийдешнє покоління традиціями ремесел та збереженням нематеріальної спадщини, а також забезпечити повагу до культурного надбання громад, груп та окремих осіб.